Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 30 grudnia 2013, 00:01

Rok 2013 w pigułce - najważniejsze premiery i wydarzenia

Rok 2013 może nie był przełomowy dla branży gier, ale warto sobie przypomnieć najważniejsze wydarzenia i premiery ostatnich dwunastu miesięcy.

Rok 2013 już prawie za nami, najwyższa więc pora na podsumowanie. Jeżeli był przełomowy dla branży gier, to raczej w niewielkim stopniu. Ot, w sam raz, żeby dostarczyć radości z premiery konsol nowej generacji czy ciągle rozwijającego się wsparcia niezależnych twórców poprzez finansowanie ich za pośrednictwem Kickstartera. Jeżeli coś faktycznie zaskoczyło nas w tym roku, to objawiające się jak grzyby po deszczu gry będące wciąż w fazie dewelopingu, do których oferuje się tzw. wczesny dostęp. Trend narasta, ale chyba jeszcze za wcześnie wyrokować, czy przyniesie pozytywne, czy negatywne skutki. Z jednej strony twórcy mogą sugerować się głosami fanów, z drugiej robią ze społeczności darmowych beta-testerów, którzy na dodatek za ten przywilej muszą najczęściej słono zapłacić.

Jakieś wnioski wyciągniemy zapewne w kalendarium 2014 roku, a tymczasem zapraszamy do przypomnienia sobie, czym żył światek graczy przez ostatnie dwanaście miesięcy.

Redakcyjne podsumowania roku 2013

Jeżeli interesują Was nasze opinie na temat najważniejszych premier i tegorocznych wydarzeń, zapraszamy do serii podsumowań, do których odnośniki prezentujemy poniżej.

TWOIM ZDANIEM

Najważniejszym wydarzeniem 2013 roku było dla Ciebie:

Zapowiedź gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.
43,4%
Bijące rekordy popularności GTA V.
19,5%
Zapowiedź i premiera konsol nowej generacji.
16,7%
Bankructwo THQ.
7,2%
Zamknięcie LucasArts i marka Star Wars w rękach Disney’a.
7,1%
Inne wydarzenie lub premiera.
3,3%
Ujawnienie Steam Machines oraz kontrolera Valve.
2%
Wycofanie się Microsoftu z zabezpieczeń w Xbox One.
0,7%
Zobacz inne ankiety