Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 24 grudnia 2013, 14:00

autor: Luc

10 najważniejszych momentów ostatniej generacji

Okres panowania PlayStation 3 i Xboksa 360 dobiega końca. Choć czasy, w których obie konsole debiutowały na rynku, nie wydają się tak odległe, przez ostatnią dekadę naprawdę wiele się zmieniło. Co najbardziej utkwiło nam w pamięci?

Początek dystrybucji cyfrowej na konsolach

Rosnące w zastraszającym tempie cyfrowe biblioteki przestały już dziwić kogokolwiek. - 2013-12-23
Rosnące w zastraszającym tempie cyfrowe biblioteki przestały już dziwić kogokolwiek.

W przeciągu ostatnich kilku lat doświadczyliśmy również „drobnej” rewolucji w sposobie nabywania gier. O ile posiadanie pudełkowej kolekcji wciąż budzi podziw, gracze coraz chętniej wybierają dystrybucję cyfrową. Domena do tej pory czysto pecetowa coraz częściej kojarzona jest także z konsolami. Oszałamiająco szybkie łącza internetowe oraz wystarczająco duże dyski sprawiły, że zarówno Xbox Live Marketplace, Wii Shop Channel, jak i PlayStation Store od samego początku obecnej generacji święciły tryumfy.

Możliwość kupowania gier bez ruszania się z domu i czekania na przesyłkę przypadła do gustu konsolowcom równie mocno jak posiadaczom komputerów, kierując branżę na całkowicie nową drogę. Biorąc pod uwagę miliony pobrań każdego miesiąca na multimedialnych platformach, wszystko wskazuje na to, że nieprędko zboczymy z raz wyznaczonego kursu. Czasu do dominacji cyfrowej dystrybucji (także na konsolach) pozostało być może znacznie mniej, niż się wydaje.