Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 24 grudnia 2013, 14:00

autor: Luc

10 najważniejszych momentów ostatniej generacji

Okres panowania PlayStation 3 i Xboksa 360 dobiega końca. Choć czasy, w których obie konsole debiutowały na rynku, nie wydają się tak odległe, przez ostatnią dekadę naprawdę wiele się zmieniło. Co najbardziej utkwiło nam w pamięci?

Red Ring of Death na Xboksie 360

Użytkownicy Xboksa 360 ponoć do dzisiaj miewają koszmary związane z tym widokiem. - 2013-12-23
Użytkownicy Xboksa 360 ponoć do dzisiaj miewają koszmary związane z tym widokiem.

Zaczynamy od wydarzenia, które już na stałe zagościło w konsolowej subkulturze. Gracze pamiętający czasy, kiedy przedmuchanie kartridża oraz mocniejsze postukanie w sprzęt w zupełności zastępowały profesjonalny serwis, po nabyciu Xboksa 360 doznali zapewne lekkiego szoku. Owiany złą sławą Red Ring of Death, czyli trzy czerwone światełka palące się wokół głównego przycisku, dał się we znaki ponad 30% posiadaczy pierwszych konsol siódmej generacji. Pojawienie się tego niepozornego symbolu zwiastowało poważne kłopoty – jeśli ponowne uruchomienie nie zlikwidowało problemu, oznaczało to, że sprzęt nadaje się już wyłącznie do wymiany.

Przez długi czas Microsoft nie mógł dojść do tego, co powoduje tak poważne usterki – ostatecznie problem rozwiązano dopiero w 2008 roku (ponad 2 lata po premierze Xboksa 360!), choć oficjalnej przyczyny nie wyjawiono do dziś. Nieoficjalne źródła sugerowały, że głównym winowajcą była niefortunna konstrukcja, uniemożliwiająca przepływ zasilania do wszystkich komponentów, oraz niewystarczający system chłodzenia. Prawdy o całym zajściu zapewne nie poznamy nigdy, niemniej – Red Ring of Death niewątpliwie zasłużył na „zaszczytne” miejsce w historii, tuż obok słynnego Blue Screen’a.