Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 24 grudnia 2013, 14:00

autor: Luc

10 najważniejszych momentów ostatniej generacji

Okres panowania PlayStation 3 i Xboksa 360 dobiega końca. Choć czasy, w których obie konsole debiutowały na rynku, nie wydają się tak odległe, przez ostatnią dekadę naprawdę wiele się zmieniło. Co najbardziej utkwiło nam w pamięci?

Dodatkowo płatny multiplayer

Aby pograć ze znajomymi w ulubioną strzelankę, trzeba niestety dodatkowo sypnąć groszem. - 2013-12-23
Aby pograć ze znajomymi w ulubioną strzelankę, trzeba niestety dodatkowo sypnąć groszem.

Zdecydowanie mniej pozytywnym zjawiskiem, które zapoczątkowała obecna generacja jest... płacenie za możliwość grania w trybie multiplayer. Choć dotyczy to jedynie Xboksa 360, rozwiązanie okazało się na tyle lukratywne, że z czasem skusiło również włodarzy japońskiego Sony. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nie do pomyślenia, staje się obecnie normą w konsolowym świecie. W przypadku wspomnianego Xboksa, aby móc korzystać z modułu sieciowego poszczególnych gier, konieczne jest wykupienie złotego abonamentu w usłudze Xbox Live. Koszt tego rodzaju przyjemności do najwyższych wprawdzie nie należy, jednak sam pomysł pobierania jakichkolwiek pieniędzy za korzystanie z tytułu, za który raz już zapłaciliśmy, nie spotkał się z najcieplejszym odbiorem.

Dla przeciwników tego rodzaju rozwiązań pozostawała na szczęście możliwość grania na PC bądź konsolach Sony... przynajmniej do czasu. Wraz z nadejściem nowej generacji PlayStation Network także obciążono opłatami za granie online. Choć nie dotyczy to użytkowników PS3, osoby, które przesiadły się na „czwórkę”, za multi już niestety zapłacą... Na osłodę w ramach usługi PS Plus w naszej bibliotece znajdziemy sporo darmowych tytułów i masę specjalnych ofert.