Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 grudnia 2013, 00:01

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Największe kontrowersje 2013 roku - które afery zapadły nam w pamięć?

Mijający rok obfitował w sporo afer i kontrowersji, które odbijały się głośnym echem wśród fanów cyfrowej rozgrywki. Przyglądamy się największym z nich.

Grand Torture Simulator V

Seria GTA wywołała już tyle afer, że większe wrażenie zrobiłby chyba ich brak z okazji premiery kolejnej odsłony. Może następnym razem, bo „piątka” z tradycją nie zerwała. Oberwało się mianowicie fragmentowi jednej z misji, w którym na zlecenie wirtualnego odpowiednika FBI jako Trevor przesłuchujemy i torturujemy ofiarę.

Scena jest rzeczywiście brutalna i sugestywna – w trakcie niej za pomocą obcęgów wyrywamy dręczonemu nieszczęśnikowi zęby, razimy go prądem z przenośnego akumulatora, a gdy zaczyna konać, przywracamy do życia zastrzykiem adrenaliny prosto w serce. Na dodatek nasz cel zdaje się być niewinny i chętny do udzielenia informacji – mimo to na rozkaz zleceniodawcy znęcamy się nad nim i zadajemy dość oczywiste pytania. Całość jest niesmaczna, brutalna i bezcelowa – komentarz twórców na temat bezsensowności tego typu przesłuchań.

Kontrowersyjny fragment pozwala na dręczenie ofiary na kilka drastycznych sposobów. - 2013-12-21
Kontrowersyjny fragment pozwala na dręczenie ofiary na kilka drastycznych sposobów.

Nie wszyscy jednak tak ją zrozumieli. Grę zaatakowała między innymi organizacja Freedom from Torture, sprzeciwiając się gloryfikacji przemocy. „Rockstar North przekroczyło granice, zmuszając ludzi do przyjęcia roli oprawcy i dokonywania serii niewyobrażalnych czynów celem odniesienia sukcesu w grze”. Negatywne opinie pojawiły się także wśród dziennikarzy, a niektórzy ze względu na tę jedną scenę zdecydowali się na przyznanie GTAV niższych ocen. Jak zwykle jedynym realnym efektem całej tej sytuacji okazał się szum wokół gry.

Która z wymienionych kontrowersji irytuje najbardziej?

75,3%

Mikropłatności w płatnych grach

7,5%

Nic nie warte obietnice o nowym silniku w Call of Duty

6,3%

Pomysły Microsoftu na walkę z używkami

2,4%

Afera z Aliens: Colonial Marines

2,2%

Tortury w Grand Theft Auto V

2,1%

Falstart gry SimCity

1,4%

Upadek usługi Games for Windows Live

1,3%

Fiasko gier opłacanych na Kickstarterze

0,9%

Ouya i inne przypadłości konsol

0,5%

Curiosity - dużo hałasu o nic