Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 24 lipca 2013, 13:05

autor: Filip Grabski

Company of Heroes 2 – Armia Czerwona w Polsce + oddziały AK. Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".

Company of Heroes 2 – Armia Czerwona w Polsce + oddziały AK

Ostatni przykład to rzecz bardzo świeża, bo pochodząca z wydanej miesiąc temu gry Company of Heroes 2. Fabularna kampania tej produkcji zlokalizowana jest w całości na froncie wschodnim i daje m.in. możliwość pokierowania oddziałami Armii Krajowej (misja z Polakami w roli głównej jako żywo przypomina starcia ze słynnych Commandosów). Z drugiej jednak strony twórcy z Relic Entertainment nie mieli oporów przed pokazaniem okrucieństwa wojny bez przesadnej cenzury – w grze jesteśmy świadkami wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Majdanku, a także scen, w których sowieccy „sojusznicy” brutalnie rozprawiają się z polskimi partyzantami. Wszystko to zaś poznajemy z perspektywy Lwa Isakowicza, oficera osadzonego w gułagu za antysowiecką działalność (czyli krytykowanie rozstrzeliwania własnych ludzi za byle bzdurę).

Podobne okoliczności zaprezentowała niemal 20 lat temu pierwsza część słynnej podserii Command & ConquerRed Alert. Pierwsza misja kampanii sowieckiej rozgrywała się niedaleko Torunia, a rozkazy Stalina były jasne: zlikwidować wszystkich polskich partyzantów walczących z Armią Czerwoną, co zresztą szybko przerodziło się w proste i skuteczne „zniszczyć wszystko”.

Niezwiązany tematycznie smaczek #6

Gdzie jest najwięcej Polaków poza ojczyzną? W USA, ma się rozumieć. Doskonale wiedzą o tym ludzie z Rockstar Games, bowiem w czwartej odsłonie Grand Theft Auto na ulicach Liberty City można trafić na taką oto sympatyczną panią z rozkosznym akcentem.

Filip Grabski

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny
16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM
Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga
Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga

Polacy nie gęsi i swoje świetne studia deweloperskie mają. Ale przecież nie zawsze tak było i miło przeczytać o tym, że twórcy z innych krajów często nawiązywali do polskiej historii lub decydowali się umieszczać akcję gry na terenie naszego kraju.