Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 22 maja 2013, 15:00

autor: Redakcja GRYOnline.pl

Konsola Xbox One - pierwsze informacje, specyfikacja, kontroler, gry

W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie informacje o nowej konsoli Microsoftu. Czego możemy spodziewać się po Xbox One?

Zarówno oryginalny Xbox, jak i jego następca – Xbox 360 – były konsolami zaprojektowanymi przede wszystkim z myślą o hardkorowych graczach. Po pierwszej prezentacji Xboksa One, która odbyła się wczoraj wieczorem, wydaje się, że tym razem firmie Microsoft przyświecała zupełnie inna idea. Idea przygotowania sprzętu, który stanie się kompletnym centrum domowej rozrywki, zaś sama funkcja uruchamiania gier będzie tylko jedną z jego wielu możliwości.

Specyfikacja techniczna

Serce nowego Xboksa stanowi ośmiordzeniowy procesor oparty na pecetowej architekturze x86 i bazujący na modelu Jaguar firmy AMD. Aby obsłużyć wielowątkowość (multitasking) urządzenia, ma być on niezwykle wydajny i zbudowany aż z pięciu miliardów tranzystorów. Dla porównania – dostępne na rynku procesory średniej klasy zwykle posiadają ich trzy razy mniej. Architektura x86, rodem z blaszaków, spowoduje, że Xbox One nie będzie kompatybilny wstecz, zatem jeśli dysponujemy dużą kolekcją gier na „trzystasześćdziesiątkę”, powinniśmy zostawić sobie również starą konsolę.

Grafikę Xboksa One ma napędzać karta graficzna zdolna obsłużyć DirectX 11.1, wykonana w technologii 28nm i posiadająca 32 MB szybkiej pamięci ESRAM. Dzięki temu możliwe stanie się uzyskanie rozdzielczości w jakości 1080p i 4K. Wiadomo również, że maszyna otrzyma 8 GB pamięci RAM, porty USB 3.0 oraz bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi do komunikacji z kontrolerem i innymi urządzeniami. Posiadaczy amplitunerów kina domowego ucieszy zapewne wielokanałowy dźwięk 7.1. Obraz oczywiście będzie wysyłany na telewizor poprzez kabel HDMI 1.4.

W nowym Xboksie w końcu znajdzie się napęd Blu-ray, potrafiący też odczytywać płyty DVD. Kilka lat opóźnienia w stosunku do konkurencji i samo DVD nie miało – jak widać – większego znaczenia dla zainteresowania Xboksem 360, ale w obecnie, kiedy wyklarował się już jeden standard i zupełnie nieudane HD-DVD odeszło do lamusa, był to wymóg konieczny.

Xbox One zostanie wyposażony w twardy dysk o pojemności 500 GB. Przy obecnych standardach PC wielkość ta nie wydaje się szczególnie duża, zwłaszcza że każda z zakupionych gier będzie na nim preinstalowana. Ostatni zabieg posłuży zwiększeniu szybkości wczytywania danych, ponieważ inżynierowie giganta z Redmond uważają, że napęd Blu-ray wciąż nie gwarantuje odpowiedniego transferu.

Konsola ma być sprzedawana od razu z nową wersją Kinecta, dzięki czemu każdy jej posiadacz bez problemu uruchomi tytuły wymagające kontrolera ruchowego. Urządzenie to znalazło się także w standardowym zestawie, ponieważ koncern Microsoft położył ogromny nacisk na sterowanie interfejsem użytkownika za pośrednictwem komunikatów głosowych i gestów. Duszą nowej maszyny będą aż trzy systemy operacyjne: jeden oparty na windowsowym jądrze, drugi na OS Xboksa, trzeci zaś ma być systemem pośrednim, łączącym ze sobą dwa pozostałe i pozwalającym na przepływ danych pomiędzy nimi.