Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 27 czerwca 2002, 13:41

autor: Piotr Szczerbowski

nVidia vs ATi

Która karta jest lepsza? Co jest ważniejsze? Ilość wyświetlanych klatek na sekundę, jakość generowanego obrazu, a może cena? Kupowanie odpowiedniej karty graficznej przyprawić może o ból głowy nawet największego specjalistę w tej dziedzinie.

Kupowanie odpowiedniej karty graficznej przyprawić może o ból głowy nawet największego specjalistę w tej dziedzinie. Jak to w życiu bywa, głównie rozchodzi się o pieniądze. Możemy mieć najszybsze monstrum, produkujące ilości ciepła mogące spokojnie ogrzać niewielkie mieszkanie w zimowe wieczory i wyświetlające setki klatek na sekundę w dowolnym, nawet najbardziej nowoczesnym i wymagającym programie testowym, zwanym z angielskiego po prostu benchmarkiem. Wystarczy odpowiednia suma $ i problem sam się rozwiązuje. Ale co na to poradzić, że żyjemy w takich czasach, iż każdy grosz się liczy, a możliwości naszego budżetu są tak ograniczone. Co wtedy, gdy do dyspozycji mamy niewielką sumkę? Każdy chciałby jak najlepiej ulokować swoje oszczędności. Mam nadzieję, że ten test choćby częściowo pomoże Wam, drodzy czytelnicy, wybrać odpowiednią dla siebie kartę graficzną.

W testach wzięły udział trzy produkty Leadteka zbudowane na chipach graficznych nVidii:

  1. GeForce 3 TD
  2. GeForce 4 A170 T DDR (440 MX)
  3. GeForce 4 A250 Ultra (4600 Titanium)

Dla porównania wybrałem dodatkowo karty oparte o układ ATi, a zbudowane przez Gigabyte’a:

  1. Radeon 8500 Deluxe
  2. Radeon 8500 Pro (Radeon 8500LE)

Użyto w tym celu pięciu programów testowych:

  1. Comanche 4 Benchmark
  2. DroneZmarK
  3. GLMark
  4. Codecreatures Pro Benchmark
  5. 3DMark 2001 Second Edition

Zapraszam do zapoznania się z treścią niniejszego artykułu i już na wstępie uprzedzam, iż podam w nim tylko podstawowe informacje niezbędne graczowi przygotowującemu się do zakupu nowej kary graficznej.

Karty graficzne ATI – konfiguracja sterownków

Wielu posiadaczy sprzętu komputerowego nie ma czasu lub też wystarczającej wiedzy, by odpowiednio skonfigurować swoją kartę graficzną. Tracą przez to możliwość płynnego grania w gry na kartach, które już nowe nie są.