Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 14 października 2012, 13:00

Prosto z indie #9 - Retro City Rampage, Cube World, Mutant Mudds

W Prosto z indie sporo newsów, zapowiedź Cube World – czyli mieszanki Zeldy, Skyrima i Minecrafta. Gwiazdą odcinka jest powstająca 10 lat gra Retro City Rampage.

Przegląd gier niezależnych to:
  • Konkurs – wygraj grę za najciekawszy komentarz.
  • Newsy – wiadomości, nowinki, premiery, obietnice.
  • Zapowiedzi szczególnie ciekawych nadchodzących gier.
  • Recenzje głośnych tytułów – bardzo starych, nie tak starych i raczej nowych.

Kiedy utalentowany twórca niezależny bierze się za grę sandboksową, możecie być pewni, że będzie się działo. Pokazuje to doskonale Retro City Rampage, na które musieliśmy czekać wiele długich lat. Produkcja ta przeszła niemało metamorfoz i ostatecznie różni się od tego, czym miała być jeszcze kilka lat temu. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej, szczególnie jeśli jesteście świadomymi odbiorcami popkultury. Recenzja tego tytułu znajduje się na końcu przeglądu.

Dzisiaj piszę także o innej, otwartej i zyskującej na popularności grze – Cube World. Za tym roboczym tytułem, który zapewne ulegnie zmianie, kryje się pozycja akcji RPG ze światem zbudowanym za pomocą voxeli. Takie podejście pozwala na kilka zabawnych zabiegów, o których mainstreamowe tytuły mogą tylko pomarzyć. Oprócz tego w tej części Prosto z indie znajdziecie garść newsów i recenzje dwóch innych gier: Closure oraz Mutant Mudds.

Konkurs komentarzowy

Zwycięzcą konkursu na najlepszy komentarz jest człowiek maruda, który pod poprzednim przeglądem opisał swoją burzliwą przygodę z grą La-Mulana. Nagrodę przyślemy mailem. Przypominam, że polecając innym ciekawą produkcję niezależną lub komentując któryś z opisanych dzisiaj tytułów, możecie otrzymać grę niezależną na PC.

Newsy

Miner Wars

Wystartowała beta Miner Wars, kosmicznego symulatora, którego główną atrakcją będzie rozbudowany system destrukcji. Dzięki niemu zniszczymy niemal wszystkie napotkane obiekty. Sam projekt tworzony jest od wielu lat i nareszcie jest na ukończeniu. Jego założenia są ambitne i zostaną zrealizowane z czasem. Autorzy chcą przejść od gry opartej na misjach do pełnej „piaskownicy” z możliwością wydobywania rud i handlowania. Ze strony Miner Wars można ściągnąć darmowe demo. Premiera w grudniu.

Stealth Bastard Deluxe

Curve Studios pracuje nad podrasowaną i przebudowaną wersją gry Stealth Bastard, która została wydana za darmo parę miesięcy temu. W edycji Deluxe dostaniemy nie tylko wiele poprawek, ale też nową zawartość. Tytuł trafi do sprzedaży najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu na Steamie. Cena nie jest znana, ale domyślam się, że deweloper nie będzie sobie życzył wiele, skoro podstawową wersję tej sympatycznej platformówki rozdaje bezpłatnie. Jeśli nie mieliście okazji zagrać w Stealth Bastard, zapraszam na oficjalną stronę tytułu.

Ravaged

W najbliższych dniach, a konkretnie 17 października, wystartuje Ravaged, postapokaliptyczna strzelanka sieciowa z pojazdami, za którą odpowiadają producenci między innymi Battlefielda 2. Co więcej, deweloper planuje wypuścić demo gry w dniu premiery. Obecnie trwa zamknięta beta tytułu, do której można dostać się przedpremierowo, kupując Ravaged na Steamie. W produkcję tę jeszcze nie grałem, ale zwiastuny wyglądają soczyście.

A Valley Without Wind 2

Arcen Games pracuje nad drugą częścią A Valley Without Wind, która będzie dostępna za darmo dla posiadaczy pierwowzoru. Z „jedynką” wiązałem spore nadzieje i pisałem o niej nie raz. Finalna gra okazała się średnia, ale na pewno miała kilka bardzo ambitnych i potencjalnie ciekawych elementów. Takich jak proceduralnie generowany świat i parę warstw rozgrywki (od platformówki do strategii). Deweloper chce rozwinąć je w nowym, bardziej konkretnym kierunku, dając graczowi wyraźny cel do osiągnięcia, a nie tylko zbiór możliwości.

Prison Architect

Prison Architect to nowy projekt studia Introversion, które robi świetne, ale trudne do zareklamowania gry (Uplink, Multiwinia). Tym razem deweloper wpadł na pomysł skopiowania znanego z popularnego Kickstartera systemu na swojej stronie. Przekazując mu pieniądze, możemy odblokować bonusy oraz uzyskać wczesny dostęp do wersji alfa, która gwarantuje, jak chwalą się autorzy, ekskluzywny wgląd w „błędy psujące grę”. Prison Architect to symulator więzienia inspirowany takimi legendami jak Dungeon Keeper, Theme Hospital oraz Dwarf Fortress.

PID i Giana Sisters

Na koniec newsów krótka wzmianka o dwóch ślicznych platformówkach. Niedługo na PlayStation 3 pojawi się PID, gra tworzona przez byłych pracowników studia GRIN (nie podano dokładnej daty premiery). Produkcję pokazano w nowym zwiastunie. Drugi ciekawy tytuł tego typu to Giana Sisters: Twisted Dreams. Dowiedzieliśmy się, że dzieło Black Forest Games trafi do sprzedaży 23 października w wersji na PC, a na początku 2013 roku na konsole.

Cube World

Cube World

Retro City Rampage

Retro City Rampage

Mutant Mudds

Mutant Mudds

Prosto z indie #8 - powakacyjny wszechświat możliwości
Prosto z indie #8 - powakacyjny wszechświat możliwości

W tym odcinku nadrabiamy wakacyjne zaległości i testujemy m.in. Qasir al-Wasat, They Bleed Pixels, La-Mulana. Ponadto przyglądamy się nowościom i sprawdzamy nadlatującego z prędkością światła FTL.