Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Elder Scrolls V: Skyrim Publicystyka

Publicystyka 7 października 2012, 12:55

autor: Czarny

Najlepsze mody do Skyrima (październik 2012)

Po kilkumiesięcznej przerwie wracamy do tematu modyfikacji zmieniających nie do poznania grę The Elder Scrolls V: Skyrim. Nowe umiejętności, usprawnienia rozgrywki, nakładki graficzne, a nawet moduł tower defense - jest w czym przebierać!

Od publikacji ostatniego przeglądu minęło ponad pół roku. Skyrim doczekał się kilkunastu aktualizacji oraz dwóch oficjalnych rozszerzeń, które jednak nie zaspokoiły graczy. Udostępnione w międzyczasie narzędzia (Creation Kit) pozwoliły moderom na rozwinięcie skrzydeł – gra stała się znacznie łatwiejsza w obróbce, co zaowocowało istnym wysypem modyfikacji. Część z nich oferuje poprawienie jakości grafiki lub wprowadzenie kilku nowych elementów rozgrywki, inne zaś stanowią prawdziwie kompleksową „mieszankę wybuchową”, ingerującą w każdy aspekt zabawy.

W trosce o Wasz czas spośród setek modów, które można znaleźć w sieci, wybraliśmy kilkanaście, zasługujących na szczególną uwagę. Wśród nich są nie tylko aplikacje zmieniające oprawę gry, ale również bardziej skomplikowane programy, wprowadzające do rozgrywki całkowicie nowe elementy – takie jak budowanie własnej fortecy czy kierowanie starożytnym statkiem kosmicznym. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie – od teraz oryginalny Skyrim wyda się Wam nudny i nieciekawy.

Pan wrócił na swe włości – zbudowane własnoręcznie!

Wszystkie zaprezentowane tu propozycje zostały przetestowane na aktualnej wersji gry – zarówno polskiej, jak i angielskiej (kinowej). Nie istnieje więc ryzyko, że po zainstalowaniu którejś z opisywanych nakładek Skyrim przestanie funkcjonować albo wydarzą się inne nieprzyjemne rzeczy. Większość nakładek okazuje się kompatybilna zarówno z podstawką, jak i z dodatkiem Dawnguard – jeśli jest inaczej, zostało to zaznaczone. Warto też wspomnieć, że poszczególne modyfikacje nie kłócą się ze sobą – i to nawet wtedy, gdy wpływają na te same elementy rozgrywki.

Narzędzia i instalacja

Aby cieszyć się nową jakością zabawy, na ogół należy ściągnąć modyfikację z Internetu, a następnie przerzucić jej pliki do katalogu „Data” w folderze z grą (np. C:\Program Files\Steam\steamapps\common\skyrim\data). Instalowanie dodatków do Skyrima jest dziecinnie proste – jakby tego było mało, można je aktywować na kilka sposobów. Najwygodniejszym jest użycie programu Nexus Mod Manager, który załatwia wszystko za nas (wystarczy ściągnąć interesujące nas usprawnienie, a następnie wybrać je w menadżerze).

Jak używać menadżera?

1) Uruchom program Nexus Mod Manager.

2) Wybierz grę, którą chcesz zmodyfikować.

3) Kliknij na „Add mod from file” i wybierz plik (musi posiadać rozszerzenie .esp).

4) Kiedy modyfikacja pojawi się w głównym oknie, kliknij na niej dwa razy.

5) Jeśli mod tego wymaga, zainstaluj go.

6) Uruchom grę.

Jeśli nie chcesz instalować na komputerze dodatkowych aplikacji, możesz zrobić wszystko ręcznie. Na szczęście nie jest to trudne – wystarczy postępować wedle poniższej instrukcji:

  • ściągnij moda na dysk twardy;
  • wklej wszystkie pliki do folderu z grą, do katalogu „Data” (np. C:\Program Files\Steam\steamapps\common\skyrim\data) – pamiętaj, by najpierw zrobić kopię zapasową!
  • uruchom Skyrima;
  • wybierz opcję językową;
  • kliknij na „Pliki danych”;
  • wybierz zainstalowanego moda z listy i kliknij na „Wczytaj pliki”, a następnie „OK”;
  • uruchom grę.

Powyżej opisano, jak włącza się mody z rozszerzeniem .esp – w przypadku modyfikacji graficznych wystarczy wkleić je do katalogu „Skyrim” (tam, gdzie znajduje się plik TESV.exe). Nie trzeba się wówczas bawić z menadżerem ani plikami danych. W takim wypadku oryginalne pliki zostaną nadpisane (warto zrobić wcześniej kopię zapasową). Jeśli instalacja przebiega inaczej, zostało to zaznaczone.

Każdy mod zawiera plik readme, który powinien wyjaśnić wszystkie nieścisłości.

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Najlepsze mody do gry Fallout 4 - ładniejsza grafika, poprawki w mechanice
Najlepsze mody do gry Fallout 4 - ładniejsza grafika, poprawki w mechanice

Kontynuujemy nasz cykl artykułów dotyczących najlepszych modyfikacji do popularnych gier i bierzemy pod lupę czwartego Fallouta. Na jakie mody warto zwrócić uwagę? Jak je zainstalować? Odpowiedzi na wszystkie gorące pytania odnajdziecie w tym tekście.

Najlepsze mody graficzne do gry Fallout: New Vegas, czyli jak upiększyć pustkowia?
Najlepsze mody graficzne do gry Fallout: New Vegas, czyli jak upiększyć pustkowia?

New Vegas uchodzi za najlepszą odsłonę serii Fallout, odkąd prawa do marki przejęła Bethesda, ale o erpegu studia Obsidian z pewnością nie można powiedzieć, że jest zbyt urodziwy. Na szczęście da się temu zaradzić, przynajmniej na PC.

Najlepsze mody do Skyrima (październik 2013)
Najlepsze mody do Skyrima (październik 2013)

W ciągu dwóch lat Skyrim doczekał się wielu interesujących poprawek, znacznie zmieniających lub rozszerzających podstawową wersję gry. Żeby ułatwić Wam poruszanie się wśród zalewu modów, wybraliśmy najlepsze z nich.