Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 11 lutego 2012, 12:48

autor: Czarny

Najlepsze mody do Skyrima (luty 2012)

Seria The Elder Scrolls od zawsze słynęła ze świetnych modyfikacji - najnowsza część sagi, Skyrim, również doczekała się kilku ciekawych modów.

Grafika

Skyrim Enhancer Mod

Grafika od zawsze była istotną częścią gier z serii The Elder Scrolls. Do dzisiaj wychodzą kolejne modyfikacje ulepszające Morrowinda czy Obliviona – pojawiło się również kilka przeznaczonych dla Skyrima. Najlepsza z nich, czyli Enhancer Mod, to w zasadzie nie osobna modyfikacja, a raczej zbiór kilkudziesięciu mniejszych – stąd też duży rozmiar pliku (prawie 2 GB!). Mimo pokaźnych gabarytów warto się nim zainteresować, ponieważ wpływa on na oprawę graficzną gry w naprawdę niebywałym stopniu. Poza doskonałym, urzekającym oświetleniem i dynamicznymi cieniami, aplikacja wprowadza też bardziej szczegółowe tekstury obiektów i otoczenia oraz tysiące (jeśli nie miliony) mniejszych usprawnień – jak na przykład realistyczną fizykę krwi czy ślady po ogniu.

Żaden obrazek nie jest w stanie oddać pełni zmian.

Przeskok jakościowy od Skyrima zwykłego do zmodyfikowanego jest naprawdę gigantyczny. Różnice są widoczne gołym okiem, a pejzaże urzekające jak nigdy dotąd. Ceną za te graficzne wodotryski jest niestety dość spory spadek płynności gry – aby przywrócić jej pełnię chwały, warto zaopatrzyć się w modyfikacje usprawniające działanie programu (patrz: Optymalizacja i udogodnienia).

Modyfikację znajdziecie w tym miejscu. Nie wymaga ona instalowania żadnych dodatkowych plików ani korzystania z menadżera – wystarczy skopiować całość do katalogu „Skyrim” (tam, gdzie znajduje się „TESV.exe”).

Skyrim HD 2K Textures

Jeżeli komuś szkoda miejsca na dysku albo nie chce za mocno wpływać na wygląd gry, tylko usprawnić kilka jej elementów, Skyrim HD będzie dla niego doskonałą propozycją. Mod ten zwiększa rozdzielczość większości tekstur, znacznie ulepsza też prezencję miast – dzięki niemu widać każdą dachówkę oraz cegłę. W niewielkim stopniu zmienia natomiast pozostałe elementy grafiki, takie jak oświetlenie, cienie czy wygląd obiektów.

Nowe tekstury miast są bardziej plastyczne.

Modyfikacja w zasadzie nie wpływa na płynność gry, w związku z czym doskonale nadaje się do instalacji na starszych komputerach. Niestety, Skyrim HD nie jest kompatybilny ze Skyrim Enhancer Mod – obydwa podmieniają tekstury w grze, w związku z czym trzeba zdecydować się na któryś z nich (oczywiście, o ile komuś nie przyjdzie do głowy ręczne dobieranie plików).

Nakładę znajdziecie tutaj. Nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji ani żadnego kombinowania – wystarczy skopiować całość do katalogu „Data” w folderze z grą.

Realistic Water Textures

Gdy światło dzienne ujrzał Morrowind, wielu graczy zaniemówiło na widok niesamowitego, absolutnie przepięknego morza, jakie otaczało Vvardenfell. Grafika wody wydawała się tak realistyczna, że niektórzy użytkownicy chodzili się w niej kąpać (tzn. rozbierali swoje postacie i w kółko nimi pływali). Po kilku latach od premiery i wydaniu dwóch następnych części sagi Morrowind nie robi już takiego wrażenia, a fizyka cieczy została usprawniona w stopniu niespotykanym. Skyrim może poszczycić się bardzo ładną wodą, jednak jeden z moderów postanowił nieco ją ulepszyć.

RWT warto połączyć z którymś z bardziej zaawansowanych modów graficznych.

Realistic Water Textures to wygodne narzędzie, dzięki któremu można samodzielnie dostosować charakterystykę wody do naszych upodobań (zmienić jej gęstość, przejrzystość, wysokość fali, siłę refleksów itd.) lub też skorzystać z jednego z dedykowanych schematów. Jeśli ktoś lubi widzieć swoje odbicie w tafli jeziora – żaden problem. Najciekawiej jednak ustawić kilka opcji na maksimum – sztorm na północnym oceanie wygląda naprawdę imponująco!

Usprawnienie znajdziecie w tym miejscu. Aby je zainstalować, wystarczy przerzucić wybrane pliki do katalogu „Data” w folderze z grą. Dobór właściwości wody został opisany w dokumencie tekstowym, znajdującym się w paczce z modyfikacją.

Optymalizacja i udogodnienia

Skyrim Boost

Chociaż Skyrim działa na kilkuletnim silniku Obliviona, to jednak potrafi przyprawić o czkawkę niejeden komputer. Co gorsza, po ulepszeniu gry przez kilka wodotrysków graficznych daje się niestety odczuć wyraźny spadek ilości klatek na sekundę (fps) – i to nawet na bardzo mocnych maszynach. Aby zapobiec temu problemowi, stworzono Skyrim Boost – aplikację, która w wyraźny i bardzo odczuwalny sposób optymalizuje kod gry, tym samym czyniąc ją mniej wymagającą dla komputera.

30 klatek to nie za wiele, ale bez Boosta gra z modami byłaby całkowicie niegrywalna.

Co ciekawe, mod jest na tyle dobry, że łata również kilka bugów z oryginalnej wersji gry, przez co ta staje się bardziej stabilna. Jak widać, uczeń przerósł mistrza!

Modyfikację znajdziecie tutaj. Aby ją zainstalować, trzeba przerzucić katalog „bin.fpu” do folderu „Skyrim” (tam, gdzie znajduje się „TESV.exe”).

SkyUI

Wielu graczy wciąż nie może przyzwyczaić się do interfejsu Skyrima. Nacisk położony na łatwość obsługi gry padem, a co za tym idzie niewygodny sposób nawigacji w zestawie klawiatura + mysz, brak opcji segregowania obiektów i niezbyt przejrzysty ekwipunek – to tylko część wad. Na szczęście gracze tęskniący za staroświeckimi rozwiązaniami doczekali się SkyUI – nakładki, która całkowicie zmienia interfejs gry, dostosowując go do potrzeb użytkowników PC.

Pojawiające się w tle ostrzeżenie to jedyny mankament modyfikacji.

Ekwipunek i czary zostały przedstawione w formie wygodnej tabelki, po której da się szybko i intuicyjnie poruszać. Różne kategorie obiektów i zaklęć rozdzielono pomiędzy kilka zakładek, symbolizowanych przez gustowne ikonki (jest kilka schematów do wyboru). Co więcej, gracze nareszcie mogą segregować przedmioty wedle upodobania – a więc podług wagi, wartości, siły etc. Dzięki temu gra stała się dużo przyjemniejsza, a odnalezienie poszukiwanych rzeczy – znacznie prostsze (zwłaszcza że pojawiła się opcja filtrowania). Jedyną wadą może być to, że aktualna wersja SkyUI nie do końca jest kompatybilna z najnowszą łatą do Skyrima, jednak poza pojawiającym się w ekwipunku ostrzeżeniem nie zaobserwowałem żadnych innych problemów. W najbliższym czasie można spodziewać się aktualizacji programu – wówczas kłopot ten zniknie całkowicie.

Moda znajdziecie w tym miejscu. Instaluje się go poprzez przerzucenie plików do katalogu „Data”, a uruchomia przy pomocy Nexus Mod Managera lub zakładki „Pliki danych” w samym Skyrimie.

World Map in Full 3D

Prawdopodobnie najsłynniejszy mod do Skyrima, pozwalający na dowolne manewrowanie mapą. Dzięki bardzo dużej skali możliwego przybliżania gracz jest w stanie wypatrzeć praktycznie każdy szczegół otoczenia, w tym wiele ciekawych lokacji, które normalnie umknęłyby jego uwadze.

Dzięki temu modowi zobaczymy każdą chatkę i każdą ulicę.

Mimo dużych możliwości World Map potrafi być dość problematycznym modem. Zdarza się, że zapisane stany gry nie chcą się przez niego wczytywać, a sama gra potrafi się wykrzaczyć (znikają niektóre tekstury) lub nawet całkowicie odmówić współpracy. Większość kłopotów da się łatwo rozwiązać, bowiem w katalogu z modem znajduje się bardzo konkretna instrukcja naprawy.

Modyfikację znajdziecie tutaj. Instalacja jest bardzo nietypowa – należy pogrzebać w plikach .ini gry. Jest to dość skomplikowane, ale nie trzeba panikować – poszczególne kroki zostały szczegółowo opisane w dołączonej do moda instrukcji.

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Najlepsze mody do gry Fallout 4 - ładniejsza grafika, poprawki w mechanice
Najlepsze mody do gry Fallout 4 - ładniejsza grafika, poprawki w mechanice

Kontynuujemy nasz cykl artykułów dotyczących najlepszych modyfikacji do popularnych gier i bierzemy pod lupę czwartego Fallouta. Na jakie mody warto zwrócić uwagę? Jak je zainstalować? Odpowiedzi na wszystkie gorące pytania odnajdziecie w tym tekście.

Najlepsze mody graficzne do gry Fallout: New Vegas, czyli jak upiększyć pustkowia?
Najlepsze mody graficzne do gry Fallout: New Vegas, czyli jak upiększyć pustkowia?

New Vegas uchodzi za najlepszą odsłonę serii Fallout, odkąd prawa do marki przejęła Bethesda, ale o erpegu studia Obsidian z pewnością nie można powiedzieć, że jest zbyt urodziwy. Na szczęście da się temu zaradzić, przynajmniej na PC.

Najlepsze mody do Skyrima (październik 2013)
Najlepsze mody do Skyrima (październik 2013)

W ciągu dwóch lat Skyrim doczekał się wielu interesujących poprawek, znacznie zmieniających lub rozszerzających podstawową wersję gry. Żeby ułatwić Wam poruszanie się wśród zalewu modów, wybraliśmy najlepsze z nich.