Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 26 grudnia 2011, 09:27

autor: Redakcja GRYOnline.pl

Rok 2011 okiem Czytelników gry-online.pl – najpopularniejsze gry, niespodzianki i rozczarowania

Rok 2011 za pasem, wyciągnęliśmy z naszej bazy sporo danych, by zobaczyć, jakie gry były dla Was najważniejsze. Czy Skyrim pokonał Wiedźmina 2? Assassin's Creed: Revelations było niespodzianką czy rozczarowaniem?

Redakcja już oceniła 2011 rok, nasze opinie i ulubione gry znajdziecie w osobnym tekście, w tym zestawieniu przyglądamy się temu, jakie produkcje interesowały Was najbardziej. Jakie były najpopularniejsze? Które okazały się rozczarowaniem, a które niespodzianką? Które opublikowane materiały cieszyły się największą popularnością?

20 najpopularniejszych gier mających premierę w 2011 roku

Mówiąc w skrócie, poniższe zestawienie pokazuje, którymi grami w mijającym roku interesowaliście się najbardziej. To globalna suma popularności wszystkich materiałów związanych z danym tytułem mającym premierę w mijającym roku – od newsów, poprzez zapowiedzi, recenzje, poradniki, po filmy, materiały tvgry.pl i tak dalej, i tak dalej.

1. Wiedźmin 2: Zabójcy królów

2. Battlefield 3

3. The Elder Scrolls V: Skyrim

4. Might & Magic: Heroes VI

5. Call of Duty: Modern Warfare 3

6. Crysis 2

7. Dragon Age II

8. Deus Ex: Bunt ludzkości

9. Assassin's Creed: Brotherhood (PC)

10. Star Wars: The Old Republic

11. Test Drive Unlimited 2

12. FIFA 12

13. Duke Nukem Forever

14. Dead Island

15. Rage

16. Need for Speed: The Run

17. Assassin's Creed: Revelations

18. Total War: SHOGUN 2

19. Minecraft

20. Bulletstorm

Komentarz Verminusa: Tak naprawdę to lista gier, na które był największy „hype” w ubiegłym roku. Jak zobaczycie niżej, jest wśród nich kilka tytułów, które mocno Was rozczarowały. Największym nieobecnym na liście jest moim zdaniem Batman: Arkham City – doskonała produkcja, która w naszym kraju przeszła trochę bez echa. Można w tym momencie gdybać, dlaczego tak właśnie się stało. Z jednej strony da się to zrzucić na niską popularność komiksów w kulturze masowej, ale ja zaryzykuję inne stwierdzenie. Polacy pod koniec października i na początku listopada postawili na dwie strzelanki: Battlefielda 3 i Modern Warfare 3. Ponad 100 000 sprzedanych pudełek w tym okresie nie mogło przejść bez echa na rynku, na którym przeciętny gracz nie ma szans pozwolić sobie na zakup kilku premierowych tytułów w miesiącu. Wśród popularnych gier brakuje mi również Portala 2.

Komentarz U.V. Impalera: Brak nowego Batmana w zestawieniu faktycznie jest zaskakujący i trudno go sensownie wytłumaczyć, zwłaszcza że większość jesiennych hitów kisi się w czołówce. Dla mnie osobiście ciekawostką jest również niska pozycja Revelations, czyli najnowszej odsłony cyklu Assassin's Creed, która przegrała wyraźnie z pecetowym Brotherhoodem. Czyżby dało się odczuć zmęczenie przygodami Ezia? Za to Geralt tradycyjnie pozamiatał, a Battlefield 3 wylądował przed Modern Warfare 3. Dowód na to, że Electronic Arts promowało swoje dzieło lepiej.

Najpopularniejsze gatunki

Zestawienie powstało na bazie popularności, jaką cieszyły się wszystkie gry z naszej Encyklopedii (łącznie z materiałami z nimi powiązanymi) według podziału na gatunki.

1. Strzelaniny 19,75% (najpopularniejsza: Battlefield 3)

2. Gry akcji 19,03% (najpopularniejsza: Assassin's Creed: Brotherhood w wersji na PC)

3. RPG akcji 15,82% (najpopularniejsza: Wiedźmin 2: Zabójcy królów)

4. Strategiczne 9,94% (najpopularniejsza: Might & Magic: Heroes VI)

5. Wyścigi i rajdy 8,85% (najpopularniejsza: Test Drive Unlimited 2)

6. Przygodowe gry akcji 4,29% (najpopularniejsza: Uncharted 3: Oszustwo Drake’a)

7. Zręcznościówki 3,62% (najpopularniejsza: LittleBigPlanet 2)

8. Gry MMO 3,55% (najpopularniejsza: Star Wars: The Old Republic)

9. Piłka nożna 2,61% (najpopularniejsza: FIFA 12)

10. Klasyczne RPG 2,58% (najpopularniejsza: Dragon Age II)

11. Pozostałe gatunki 9,96%

10 najwyżej ocenionych gier (czytelnicy)

Poniższe zestawienie pokazuje dziesięć najwyższych ocen wystawionych przez Czytelników na gry z 2011 roku. Na liście znajdują się tytuły, które miały co najmniej 1000 głosów.

1. Wiedźmin 2: Zabójcy królów9,30

2. Assassin's Creed: Brotherhood na PC – 9,29

3. The Elder Scrolls V: Skyrim9,22

4. Deus Ex: Bunt ludzkości9,07

5. World of Tanks8,96

6. Crysis 28,93

7. Bulletstorm8,90

8. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a8,89

9. Total War: SHOGUN 28,78

10. F.3.A.R.8,54

Komentarz U.V. Impalera: Idealne badanie nastrojów, wiele mówiące o Waszych odczuciach i preferencjach. Dla nas to niezwykle cenne zestawienie, bo pokazuje przede wszystkim to, czy zgadzacie się z wystawianymi przez nas ocenami, i z reguły noty są podobne. Zaskoczenie jest właściwie tylko jedno – F.3.A.R. Po zmianie dewelopera wszyscy spodziewali się kaszanki, a tu proszę – Waszym zdaniem studio Day:1 znakomicie poradziło sobie z zadaniem.

Komentarz Gambrinusa: Proszę, proszę. Do zestawienia nie załapał się ani uwielbiany przeze mnie Battlefield, ani jego bezpośrednia konkurencja studia Activision. Wojna pomiędzy dwoma kolosami najwyraźniej zmobilizowała fanów jednej i drugiej serii do obniżania noty konkurenta... W międzyczasie cichaczem na listę wskoczyła kontynuacja F.E.A.R. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

10 największych niespodzianek wg ocen czytelników

To różnica pomiędzy aktualną oceną czytelników a oczekiwaniami. Im większa – tym większą niespodzianką okazał się dany tytuł (oczekiwania były mniejsze, a gra później zaskoczyła Was pozytywnie i jej ocena po premierze była wyższa). Wyższa pozycja na liście oznacza większą różnicę pomiędzy oczekiwaniami a oceną.

1. Shift 2: Unleashed

2. The Elder Scrolls V: Skyrim

3. Assassin's Creed: Revelations

4. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a

5. Rage

6. Trine 2

7. Władca Pierścieni: Wojna na Północy

8. Football Manager 2012

9. Anno 2070

10. Serious Sam 3: BFE

Komentarz U.V. Impalera: Zaskakująca lista, która dowodzi, że nawet stuprocentowe pewniaki mogą budzić Wasz niepokój. O ile rozumiem obawy w stosunku do Rage'a (eksperymentalny tytuł jak na id), Anno 2070 (totalna zmiana klimatu) czy Assassin's Creed: Revelations (powtórka z rozrywki), to już obecność Skyrima czy Uncharted 3 ewidentnie mnie dziwi. Mnie osobiście cieszy wysoka pozycja Trine'a 2. Takie platformówki chętnie widziałbym częściej – Wy chyba również, co widać.