Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 8 marca 2011, 09:42

autor: Maciej Kozłowski

Rasy i religie. Uniwersum Dragon Age

Dragon Age, chociaż zebrał bardzo pozytywne recenzje, często jest krytykowany za miałkość fabuły i niezbyt interesujące uniwersum. Czy słusznie?

Sielanka nie trwała jednak długo – Pierworodni szybko zaczęli zazdrościć mieszkańcom Thedas ich osiągnięć oraz miłości ze strony Stwórcy. Jako że nie mogli fizycznie wydostać się z Pustki, postanowili porozumiewać się ze śmiertelnikami podczas ich snów. Najsilniej na ten zew odpowiedzieli ludzie – to właśnie oni zaczęli wyznawać Pierworodnych jako bóstwa, nazywane dzisiaj Starymi Bogami. Ci szybko zaczęli rosnąć w siłę, dzięki modlitwom i ofiarom. Niektórzy z bogów żywili się negatywnymi emocjami ludzi – w ten sposób część Pierworodnych stała się pierwszymi demonami.

Potężne, żyjące samotnie w Pustce istoty znienawidziły Stwórcę i jego ukochane dzieci. Widząc to, kreator uwięził Starych Bogów głęboko pod ziemią, by ci nie mieli wpływu na mieszkańców Thedas. Pierworodni zachowali jednak wiele ze swej mocy – podczas snów nauczyli ludzi Krwawej Magii i podżegali ich przeciwko najwyższej istocie. Ostatecznie wielu ludzkich czarnoksiężników, wiedzionych przez Starych Bogów, ruszyło przeciw Stwórcy do Złotego Miasta. Ten, spostrzegłszy nacierające armie, zamienił atakujących w bezwolne, przerażające istoty, zwane dziś Mrocznymi Pomiotami. Tak powstała pierwsza Plaga, która nawiedziła Thedas i z którą musiały walczyć wszystkie rasy. Starzy Bogowie zostali ponownie uwięzieni. Celem wszystkich Mrocznych Pomiotów jest ich odnalezienie i uwolnienie – to nieodparte pragnienie zwykło nazywać się Zewem. Każde odnalezione bóstwo staje się Arcydemonem i próbuje opanować świat na czele swej potwornej armii – stąd kolejne Plagi. Te są nieodłącznym elementem dziejów kontynentu – w Dragon Age mieliśmy okazję walczyć przeciwko piątej z kolei.

Arcydemon nie miał w szkole zbyt wielu kolegów.

Podczas pierwszej Plagi Stwórca, widząc, do czego doprowadziły jego działania, postanowił opuścić Złote Miasto. Ludzie i inne istoty zostały osierocone. Głównym celem Zakonu Światła, dominującej religii w Thedas, jest skłonienie go do powrotu.

Rasy i religie

Jak przystało na uniwersum fantasy, świat Dragon Age zamieszkuje wiele różnych ras i społeczności. Poza ludźmi w Thedas żyją elfy, krasnoludy, Qunari, golemy oraz Mroczne Pomioty.

Ludzie zajmują większą część świata – są jednak podzieleni na wiele państw, które dość znacznie różnią się od siebie i często prowadzą ze sobą wojny. Religią wyznawaną przez większość ludzkości jest Pieśń Światła, głoszona przez Zakon Światła. Dzieli się on na dwa walczące ze sobą wyznania: pierwsze, dominujące, uznaje Andrastę za prorokinię i oblubienicę Stwórcy, podczas gdy drugie (występujące wyłącznie w Imperium Tevinter) uważa ją za zwykłego człowieka, który doznał objawienia. Najważniejszą zasadą obu tych odłamów jest to, że magia powinna być kontrolowana przez człowieka, a nie na odwrót. W pozostałych założeniach Zakon Światła bardzo przypomina chrześcijaństwo (nawet podział Zakonu wydaje się być inspirowany znaną nam z lekcji historii wielką schizmą w Kościele), chociaż można znaleźć i pewne naleciałości islamskie (Andrasta była bardziej wojownikiem niż spokojną myślicielką).

Elfy są prawdopodobnie najstarszą rasą zamieszkującą Thedas. Cechują się długowiecznością, przywiązaniem do tradycji, silnym talentem magicznym oraz smukłą sylwetką i spiczastymi uszami. Początkowo były nieśmiertelne, jednak w wyniku kontaktów z ludźmi zaczęły się starzeć i umierać. Ze związków elfów ze śmiertelnikami powstawały równie śmiertelne dzieci – przeraziło to elfy do tego stopnia, że zaprzestały jakichkolwiek kontaktów z ludźmi. Ci, wyraźnie obrażeni, najechali krainy szpiczastouchych i zniewolili ich.