Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 kwietnia 2010, 09:34

autor: Stranger

Poprzednio w Splinter Cell

Najnowsze przygody Sama Fishera wylądowały już na sklepowych półkach. Z tej okazji proponujemy Wam przypomnienie sobie tego, co działo się dotychczas w serii Tom Clancy's Splinter Cell.

W związku z premierą gry Tom Clancy’s Splinter Cell: Conviction proponujemy Wam zapoznanie się ze streszczeniem wydarzeń z czterech poprzednich odsłon tej serii. Artykuł ten powinien zainteresować zarówno miłośników cyklu, dla których będzie to doskonała okazja do przypomnienia sobie najważniejszych faktów (wszak od premiery gry Double Agent upłynęły już ponad trzy lata), jak i osoby, dla których Conviction będzie pierwszym spotkaniem z postacią Sama Fishera.

Uwaga! Niniejszy artykuł to omówienie wyłącznie wydanych do tej pory gier z serii Tom Clancy’s Splinter Cell. Nie ma w nim żadnych informacji, które mogłyby popsuć przyjemność z zabawy w Conviction.

Tom Clancy’s Splinter Cell

Akcja pierwszej części Tom Clancy’s Splinter Cell rozgrywa się w 2004 roku, a my poznajemy 47-letniego wówczas Sama Fishera, który zostaje pomyślnie zwerbowany przez pułkownika Irvinga Lamberta i po kilkuletniej emeryturze powraca do aktywnej służby, dołączając do tajnej grupy NSA (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) o nazwie Third Echelon. Główny bohater staje się członkiem niewielkiej komórki pod dowództwem Lamberta, wykonującej misje dużej wagi bez wiedzy rządu Stanów Zjednoczonych. Fisher wspierany jest między innymi przez specjalizującą się w sprawach technicznych Annę „Grim” Grimsdottir, a w pomyślnym wykonywaniu powierzanych mu zadań pomagają mu również przekazywane przez dowództwo nowoczesne gadżety. Dowiadujemy się niejako przy okazji, że o wyborze na to stanowisko zadecydowało przede wszystkim jego bogate doświadczenie wojskowe, obejmujące między innymi służbę w Navy SEALs i w specjalnej grupie operacyjnej CIA. Fisher doskonale radzi sobie z prowadzeniem działań z ukrycia, a ponadto jest w stanie sprawnie neutralizować potencjalne zagrożenia, między innymi dzięki opanowaniu izraelskiej sztuki walki Krav Maga. Niewiele wiemy na temat życia prywatnego głównego bohatera – ma on nastoletnią córkę o imieniu Sarah, z którą z oczywistych względów nie może dzielić się szczegółami swojej pracy, a jego żona niedługo po porodzie rozwiodła się z nim, po czym w 1989 roku zmarła na raka.

Fabuła Tom Clancy’s Splinter Cell koncentruje się na wydarzeniach rozgrywających się w Gruzji, a pierwsze zadanie Fishera w roli członka Third Echelon dotyczy ustalenia przyczyn utraty kontaktu z dwoma agentami CIA, którzy działali pod przykrywką współpracowników z bezpośredniego otoczenia prezydenta tego państwa – Kombayna Nikoladze. Informacje pozyskane od jednego z tajnych informatorów CIA sugerują, że byli oni na tropie poważnej afery, mogącej spowodować wybuch konfliktu zbrojnego. Ślad prowadzi do mieszkań jednego z zaginionych agentów, skąd z pomocą specjalnego nadajnika Fisher trafia do siedziby lokalnej policji. Odnalezienie martwych agentów w kostnicy wiąże się z dodatkowym odkryciem, a mianowicie, że z ich ciał wycięte zostały implanty. Skorzystanie z zapisu kamer bezpieczeństwa pozwala Fisherowi na zidentyfikowanie Rosjanina o nazwisku Grinko i na wyruszenie za nim do siedziby Ministerstwa Obrony Gruzji. Po dotarciu na miejsce i przesłuchaniu osobistego kierowcy Grinki głównemu bohaterowi udaje się ustalić, że ma on zaplanowane spotkanie z geniuszem komputerowym Phillipem Masse. Podsłuchanie tej rozmowy rzuca nieco światła na działania Nikoladze. Fisher przedostaje się do osobistego biura prezydenta celem pozyskania dodatkowych informacji z jego komputera. Pomyślna próba włamania się do systemu doprowadza do zdobycia dowodów na przeprowadzanie przez wojska w sąsiednim Azerbejdżanie czystek etnicznych. Fisher ucieka z ministerstwa pomimo wykrycia śladu włamania i wszczęcia alarmu.

Posterunek policji z ciałami zamordowanych agentów.

Prezydent Nikoladze w wyniku upublicznienia jego planów zmuszony zostaje do rozpoczęcia działań z ukrycia, nakazując jednocześnie nasilenie procesu dokonywania masowych mordów w Azerbejdżanie. Do akcji wkraczają wojska NATO, próbując ratować niewinną ludność cywilną. Informacje pozyskane w ministerstwie pozwalają na wytypowanie platformy wiertniczej na Morzu Kaspijskim jako miejsca, które może pomóc w ustaleniu kryjówki Nikoladze. Po znalezieniu się bohatera na platformie sprawy dodatkowo się komplikują, bowiem NATO, podejrzewając obecność prezydenta Gruzji w tym miejscu, rozkazuje przeprowadzenie serii bombardowań. Pomyślne przechwycenie technika oraz jego laptopa doprowadza do szeregu interesujących odkryć. Drużyna Fishera dowiaduje się o istnieniu tajemniczej Arki, a także dochodzi do wniosku, że niektóre informacje znajdujące się na laptopie mogły zostać zdobyte jedynie przez szpiega wrogiego wywiadu pracującego w CIA. W drodze powrotnej z platformy Lambert przekazuje informację, że obiekty militarne na obszarze Stanów Zjednoczonych padły ofiarą hakerskich ataków i że odpowiedzialność za ich wykonanie wziął na siebie ukrywający się Nikoladze.

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction

Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction

Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent

Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent

Tom Clancy's Splinter Cell

Tom Clancy's Splinter Cell

Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow

Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow

Tom Clancy's Splinter Cell Essentials

Tom Clancy's Splinter Cell Essentials

Komentarze Czytelników (31)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
15.04.2010 09:56
odpowiedz
zanonimizowany669467
53
Konsul

No grałem we wszystkie świetna seria, trochę szkoda że zmieniła kurs ale co zrobić.

15.04.2010 10:11
odpowiedz
cheshire_cat
50
Pretorianin

Co do ostatniego punktu z ciekawostek. Jedyne zakończenie Double Agent które wyświetla nam napis "To be continued" to to w którym Fisher nie zabija Lamberta. Wolę trzymać się raczej tej wersji niz gierki z PSP.

15.04.2010 10:29
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Przeszedłem wszystkie części prócz conviction :) Jedna z moich ulubionych serii, każdemu kto nie grał radzę się zapoznać, naprawdę niezła seria gier.

15.04.2010 10:30
odpowiedz
super es
37
Centurion

czemu nie ma essentials?

15.04.2010 10:35
Stranger.
odpowiedz
Stranger.
148
Spookhouse

GRYOnline.plTeam

cheshire_cat --> Tyle że dowiadujemy się o tym z intra Conviction. :) A jak się to później rozwinie (czy naprawdę czy to kolejna ściema ;)) to się już można przekonać w trakcie gry.

15.04.2010 10:44
Scott P.
😁
odpowiedz
Scott P.
96
Generał

Mała ciekawostka z SC: CT Abrahim Zherkezhi to Polak.

15.04.2010 11:16
odpowiedz
JaRuTo
44
Konsul

Czemu nie ma Double Agenta na starego xboxa? To dwie różne gry...

15.04.2010 11:46
odpowiedz
b4r4n
120
Brak

Wielkie dzięki Stranger. Tego mi było trzeba.

15.04.2010 12:29
odpowiedz
Bleszczynski
30
Centurion

Świetny tekst. Nie jest łatwo skondensować w interesujący sposób fabułę 4 gier.

Ja sobie odświeżam po kolei pierwsze 3 części. Są świetne (szczególnie CT). Double Agenta też mam oryginalnego, ale nie mam z jakiegoś powodu dźwięku w grze i dupa - pograć nie mogę. Ponoć ta część to kopalnia bugów.

15.04.2010 12:43
WheZY
odpowiedz
WheZY
39
futuristic

Niedługo kupię SC Trylogie bo za 25zł się pojawiło :]

15.04.2010 15:19
Harry M
odpowiedz
Harry M
135
Master czaszka

Suuper ja sobie edycję kolekcjonerską TC: SP:C. Szkoda że E.Kolekcjonerskiej na sklep.gry-online niema

15.04.2010 15:55
kaszana16
odpowiedz
kaszana16
49
Naked Snake

Właśnie, właśnie. Powinno być jeszcze Essentials na PSP, ale na pewno pisał to jakiś PeCetowy fanboy, bo skład redakcji Gry-OnLine składa się z wielu fanboy'ow wszystkich platform

15.04.2010 16:33
odpowiedz
JaRuTo
44
Konsul

Jaki pecetowy znów fanboy? :D Obrazki jak i misja np. Nuclear Plant z pierwszego Splinter Cell jest z konsolowej wersji hihihi i tylko na PS2

15.04.2010 17:07
BuncoleX
odpowiedz
BuncoleX
54
Konsul

Tom Clancy’s Splinter Cell Essentials zostal wydany w 2006 roku a nie 2009... BLAD.

15.04.2010 17:26
Stranger.
odpowiedz
Stranger.
148
Spookhouse

GRYOnline.plTeam

BuncoleX --> Faktycznie, zły klawisz mi się wcisnął. ;)

Reszcie krzykaczy polecam przeczytać cały artykuł, a w szczególności suplement. Essentials był grą robioną na kolanie, której fabuła zawierała liczne sprzeczności z głównymi tytułami z serii. Jedyną sensowną informacją była ta dotycząca losów Lamberta, która znalazła swoje potwierdzenie w Conviction.

15.04.2010 17:38
odpowiedz
$erek47
52
Generał

Bleszczynski --> Też posiadam oryginalną wersję SC:DA. Przeszedłem grę może z 10 razy, na każdym poziomie trudności. I u mnie też było wiele błędów, np. Misja w kwaterze JBA część 2 (to bodajże 6 misja), nie mogłem otworzyć drzwi prowadzących do sypialni Emile'a, musiałem powracać w kolejnej misji w kwaterze. Jeszcze bardzo dobrze zapamiętałem moment, kiedy rozbroiłem bombę w ostatniej misji. Było ujęcie na szklany sufit i nic. Nie było scenki. Naprawiło się, za którymś razem, kiedy ponownie zainstalowałem grę.

15.04.2010 18:08
odpowiedz
adrian912pl
12
Legionista

i tak jedynka była najlepsze

15.04.2010 18:20
victripius
odpowiedz
victripius
89
Joker

Świetny artykuł, chociaż jednak granie w grę jest o wiele ciekawsze niż samo czytanie informacji na temat jej fabuły. Splinter Cell: Conviction jest niestety bardzo prosty, co w przypadku poprzednich częściach nie raziło tak bardzo jak teraz. Mimo wszystko liczę na porządny produkt, ostatni Splinter Cell był taki sobie, oby teraz był lepszy.

15.04.2010 19:12
niezny_95
odpowiedz
niezny_95
53
Airborne

super artykuł osobiście przeszedłem pierwsze 3 części i polecam je każdemu, najbardziej do gustu przypadła mi Pandora Tomorrow ;)

15.04.2010 20:05
odpowiedz
igloopol
64
Generał

ja grałem we wszystkie cześci a teraz gram w Conviction

15.04.2010 20:26
odpowiedz
mieto5874
22
Pretorianin

Przeszedłem Pandora Tomorrow na ps2 i chaos teori na pc. Teraz kupie sobie Conviction

15.04.2010 23:32
Franusss
odpowiedz
Franusss
107
Generał

Previously on lost :D

16.04.2010 00:29
Stranger.
odpowiedz
Stranger.
148
Spookhouse

GRYOnline.plTeam

Ano, PeCetowy Double Agent miał sporo błędów. Może nie aż tyle żeby to uniemożliwiało rozgrywkę, ale zdecydowanie więcej od trzech poprzednich części. Ja dla odmiany miałem problemy z dźwiękiem z trójką, a czwórka jedynie okazjonalnie mi się wieszała. Nie sprawdzałem trójki i czwórki na X360, ale powinno być lepiej (w kwestii stabilności, bo z pomniejszymi bugami to różnie może być ;)).

16.04.2010 01:13
Ambitny Łoś
odpowiedz
Ambitny Łoś
144
Cthulhu

A jak się w końcu mają różnice w DA w wersji na next-geny i PS2?

16.04.2010 15:17
odpowiedz
Maziakol
39
Pretorianin

Ahhhhh te pierwsze logo UbiSoftu......... takie piękne wspomnienia gdy na PSX włączało się np. Raymana heh.......... Chyba kupię trójpak wszystkich części mimo że mam już Teorię Chaosu.

16.04.2010 22:18
odpowiedz
pertio_95
15
Pretorianin

WOW!

16.04.2010 23:09
Stranger.
odpowiedz
Stranger.
148
Spookhouse

GRYOnline.plTeam

Ambitny Łoś --> To jest pytanie na odrębny artykuł. :) O ile dobrze pamiętam Sandro dokładnie opisywał serię Splinter Cell, ale nie wiem czy zajął się właśnie tą kwestią.

17.04.2010 09:27
odpowiedz
śmigli
37
Generał

Świetny pomysł i świetny artykuł. Mam nadzieję, że będzie takich więcej o różnych sagach.

17.04.2010 19:25
odpowiedz
TobiAlex
141
Legend

Jak na razie Chaos Theory jest najlepszą częścią. Zobaczymy czy Conviction to przebije. Miałem okazję pograć w Denaid Ops (czy jak to się tam pisze) i powiem tak - REWELKA!!!

06.05.2010 21:57
odpowiedz
SSman92
26
Generał

mnie tam podobają się wszystkie części łącznie z najnowszą

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze