Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 lutego 2010, 11:34

autor: Rock Alone

Republika w The Old Republic

Nasz drugi artykuł, szczegółowo charakteryzujący nadchodzącą grę pt. Star Wars: The Old Republic, został poświęcony Galaktycznej Republice. Opisuje on historię tej frakcji oraz dostępne dla niej postaci i planety.

Przed Wami druga część cyklu poświęconego Star Wars: The Old Republic. Tym razem skupiłem się na historii Galaktycznej Republiki, dostępnych klasach postaci oraz planetach, które można odwiedzić w trakcie gry.

Republika – historia

Atak Sithów na Coruscant stanowi początek nowej ery. Złupienie stolicy Republiki miało więc miejsce w roku zerowym. Wszystkie poprzednie wydarzenia określane są w odniesieniu do tej daty i mają oznaczenie BTC (Before the Treaty of Coruscant – Przed Porozumieniem z Coruscant).

Początki Republiki sięgają zamierzchłej przeszłości i wiążą się z wynalezieniem napędu hiperprzestrzennego, co miało miejsce około 21400 BTC. Wraz z postępem w podróżach międzygwiezdnych znana galaktyka gwałtownie się rozrosła. Aby utrzymać porządek, kilka demokratycznych systemów gwiezdnych zdecydowało się nawiązać współpracę, a układ ten z biegiem czasu został określony mianem Starej Republiki (Old Republic). Sto lat później, bo około 21300 BTC, Zakon Jedi złożył przysięgę lojalności wobec Senatu, co dało początek wielu tysiącleciom współpracy. Republika w swoich zaraniach była określana różnymi nazwami, do dziś przetrwały: Stara Republika, Pierwsza Republika czy rzadziej sojusz lub układ demokratycznych systemów.

Przez prawie 20 tys. lat Republika funkcjonowała bez większych perturbacji aż do roku 1347 BTC, kiedy to Imperium Sithów rozpoczęło wielką Wojnę Hiperprzestrzenną. Pojawienie się Imperium było dla Republiki ogromnym zaskoczeniem, jednak mimo to układy demokratycznych systemów przy wsparciu Jedi pokonały wroga. Niedobitki Sithów musiały ratować się ucieczką w niezbadane sektory galaktyki. Przyjęto wówczas błędnie, że zagrożenie ze strony Mrocznych Jedi zostało ostatecznie zażegnane.

Rok 347 BTC przyniósł kolejną wojnę galaktyczną. Exar Kun, mistrz Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, próbował za wszelką cenę zniszczyć Zakon Jedi. Po serii bitew dotarł do serca Republiki – Coruscant. Następnym krokiem była bitwa pod Ossus, gdzie Exar Kun został pokonany, co w rezultacie doprowadziło do zakończenia wojny. Tutaj pojawia się pewna nieścisłość: Exar Kun, działając pod wpływem nieżyjącego Lorda Sithów, sam określał siebie Sithem, a wojna została określona mianem Wielkiej Wojny Sithów. Nie miało to jednak żadnego związku z samym Imperium Sithów, które w tym czasie było w sekrecie odbudowywane na planecie Dromund Kaas.

W 311 roku BTC (20 lat po zakończeniu Wielkiej Wojny Sithów) Mandalorianie, wykorzystując osłabienie Republiki, rozpoczęli inwazję na pograniczne światy, systematycznie poruszając się w kierunku centrum galaktyki. Republika została praktycznie podbita. Gdyby nie działania Rycerzy – Revana i Malaka, którzy zbuntowali się przeciwko Radzie Jedi, mógłby to być koniec sojuszu. Na szczęście Mandalorianie zostali odparci, a pod koniec wojny Revan zabił ich przywódcę w pojedynku (Mandalore the Ultimate).

Jednak Republika nie miała się cieszyć pokojem zbyt długo, zaledwie kilka lat po odparciu Mandalorian, w 303 BTC, Rycerze Jedi – Raven i Malak – pod wpływem świątyń Sithów na planecie Korriban przeszli na Ciemną Stronę Mocy. Wynikiem tego wydarzenia była kolejna wojna galaktyczna – Wojna Domowa Jedi (Star Wars: Knights of the Old Republic).

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

Siły neutralne w The Old Republic
Siły neutralne w The Old Republic

Ostatnia część naszego cyklu przedpremierowych artykułów, poświęconego grze Star Wars: The Old Republic, traktuje siłach neutralnych. Napisaliśmy więc przede wszystkim o Łowcach Nagród i Przemytnikach.

Sithowie w The Old Republic
Sithowie w The Old Republic

Przedstawiamy pierwszy artykuł z naszego trzyczęściowego cyklu, poświęconego nadchodzącemu MMO, osadzonemu w świecie Gwiezdnych Wojen. Na początek zajęliśmy się Imperium Sithów.