Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 26 września 2001, 16:44

autor: Artur Okoń

Wybory 2001, a przyszłość polskich graczy (2)

Na temat samych wyborów zostało już napisane dość wiele, dlatego w tym felietonie autor postara się odpowiedzieć jedynie na pytanie - czego my gracze możemy się spodziewać w związku ze zmianą ekipy rządzącej naszym krajem?

AWSP

W programie wyborczym Akcji udało mi się odnaleźć tylko jeden punkt odnoszący się do kwestii która szczególnie nas dotyczy. W rozdziale „Edukacja” możemy przeczytać:

„NASZE ZAMIERZENIA: Dalszy postęp w informatyzacji szkół. Osiągnięcie w przeciągu 4 lat poziomu 10 uczniów na 1 komputer, oraz zrealizowanie w pełni postulatu "internet w każdej szkole".

I to by było na tyle pomysłów ze strony Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy. Patrząc z punktu widzenia internauty, brak AWSP w sejmie zbyt wielką stratą więc nie będzie.

Unia Wolności

W programie wyborczym Unii komputerom i internetowi poświęcono bardzo dużo miejsca. W punkcie czwartym „EDUKACJA - RÓWNE SZANSE DLA KAŻDEGO” znajdziemy:

„Zdaniem Unii Wolności, do najważniejszych i jednocześnie niezbędnych zmian w systemie edukacji należą:

  • ułatwienie dzieciom wiejskim dostępu do dodatkowych lekcji języków obcych i zajęć z informatyki,
  • upowszechnienie dostępu dzieci i młodzieży do komputera i Internetu w szkole”

Prócz tego w programie znajduje się bardzo istotny punkt „7. SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE - SPOŁECZEŃSTWO XXI WIEKU”, a w nim:

„Unia Wolności popiera inicjatywy na rzecz rozwoju infrastruktury informacyjnej, zapewnienia dostępu do Internetu i powszechnej edukacji informatycznej”. „UW podejmie jednak inicjatywę całkowitej likwidacji podatku VAT za połączenia internetowe dla użytkowników indywidualnych”. „Aby budować Społeczeństwo Informacyjne:

  • stworzymy i będziemy realizować programy na rzecz rozwoju edukacji informatycznej dzieci i młodzieży, a także kształcenia nauczycieli (m.in. program Interkl@sa),
  • zwielokrotnimy liczbę kształconych informatyków, wprowadzimy rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo informacji, ochronę danych i interesów użytkowników,
  • podejmiemy działania na rzecz przestrzegania praw autorskich w stosunku do programów komputerowych i oferowanych w sieci zasobów multimedialnych,
  • upowszechnimy stosowanie metod nowoczesnej gospodarki (elektroniczny handel i marketing), by zapewniać tworzenie nowych atrakcyjnych miejsc pracy - w tym także "pracy na odległość", co może być szansą zwłaszcza dla ludzi niepełnosprawnych”

Jeśli na koniec jeszcze dodamy, że to z inicjatywy Unii Wolności powstał program Interkl@sa, Sejm obniżył z 22 do 3% podatek VAT od komputerów zakupywanych przez placówki edukacyjne oraz zlikwidował podatek VAT od połączeń internetowych w tych placówkach i że UW jest też autorem przyjętej ustawy o podpisie elektronicznym to natychmiast nasuwa się refleksja, że polski internauta może żałować, że UW znalazła się poza parlamentem :-(.

Tyle o nieobecnych, którzy nie będą już mieli wpływu na nasz los (przynajmniej do następnych wyborów). Czas przyjrzeć się zwycięzcom, zaczniemy może od końca, czyli ugrupowań, które zdobyły najmniejsza ilość głosów.