Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 2 lutego 2010, 12:52

autor: Rock Alone

Sithowie w The Old Republic

Przedstawiamy pierwszy artykuł z naszego trzyczęściowego cyklu, poświęconego nadchodzącemu MMO, osadzonemu w świecie Gwiezdnych Wojen. Na początek zajęliśmy się Imperium Sithów.

Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy trzyczęściowy cykl, który jest zbiorem informacji na temat Star Wars: The Old Republic. Przekonacie się wkrótce, że mimo odległej premiery wiadomości na temat gry jest naprawdę bardzo dużo. Artykuły obejmą obie strony konfliktu – Imperium Sithów w części pierwszej oraz Republikę w części drugiej. W części ostatniej skupimy się na kwestiach bardziej neutralnych, takich jak zadania, interfejs, sposób prowadzenia walki oraz ogólnie pojęta mechanika gry. Z różnych względów premiera tytułu nie będzie miała miejsca przed 2011, o powodach tej decyzji próbowaliśmy odrobinę spekulować w Przeglądzie MMO.

Imperium Sithów – historia

Porozumienie z Coruscant stanowi początek nowej ery, a jego data jest określana jako rok zero, a zarazem dzień dzisiejszy. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości oznaczane są poprzez BTC (Before the Treaty of Coruscant – Przed Porozumieniem z Coruscant).

Nad początkiem historii Imperium Sithów prowadzonych jest mnóstwo dyskusji. Dla jednych będzie to 32800 BTC, kiedy miało miejsce odkrycie Mocy. Dla drugich natomiast rok 3247 BTC, kiedy to grupa Mrocznych Jedi (Dark Jedi) wylądowała na planecie Korriban. Osobiście skłaniam się ku tej drugiej dacie. W 3247 BTC Mroczni Jedi przejęli władze nad rdzenną ludnością planety Korriban, którą stanowili właśnie Sithowie i zaczęli rozbudowę swojego własnego imperium, określonego później jako Imperium Sithów. Od początku głównym celem Imperium było opanowanie galaktyki, podbicie Republiki, a nade wszystko zniszczenie znienawidzonego Zakonu Jedi (Jedi Order). Źródłem nienawiści, oprócz powodów ideologicznych, były wydarzenia z roku 3347 BTC, kiedy grupka Jedi została wygnana z Zakonu za nadużywanie Mocy. Z tej grupy właśnie wywodzili się Mroczni Jedi, którzy 100 lat później objęli władzę nad Karribanem.

Przez dwa tysiące lat Galaktyka funkcjonowała w niepewnej równowadze. Okres ten zakończył się w 1347 roku BTC, kiedy miała miejsce wojna określana mianem Wielkiej Wojny Hiperprzestrzennej. W wyniku wielu walk Imperium zostało pokonane. Przetrwała tylko niewielka grupka Sithów, ratując się ucieczką w nieznane rejony galaktyki. Mroczni Jedi rozpoczęli odbudowę swojego imperium w 1251 BTC, tym razem w ukryciu na planecie Dromund Kaas.

Musiało minąć kolejne tysiąc lat, zanim Sithowie byli gotowi do ponownego uderzenia na Republikę. Miało to miejsce w 28 roku BTC. W międzyczasie lata 1251 do 28 BTC obfitowały w szereg interesujących wydarzeń. Począwszy od wojny Exar Kuna – 347 BTC, poprzez Wojny Mandaloriańskie – 311 BTC, aż po wojnę Jedi (Star Wars: Knights of the Old Republic) – 303 BTC. Nie dotyczyły one jednak bezpośrednio Imperium.

Przez pierwsze dziesięć lat wojny, między rokiem 28 a 18 BTC, taktyka Imperatora była bez zarzutu, a siły Sith podbiły znaczną część galaktyki. Pierwszą porażkę flota Imperium poniosła właśnie w 18 roku BTC w bitwie pod Bothawui, gdzie została powstrzymana i prawie doszczętnie zniszczona przez przeważające siły Republiki. W odpowiedzi statki wojenne Sithów dokonały desantu na planetę. Bitwa skupiła się wokół generatora tarcz planetarnych, chroniących Bothawui przed atakiem z kosmosu. Tam, mimo ogromnej przewagi liczebnej, siłom Imperium nie udało się doprowadzić do zwycięstwa. Chociaż po zaciętych walkach wojska Republiki zostały zniszczone, to jednak broniły się na tyle długo, żeby na miejsce dotarły posiłki, zmuszając tym samym wojska Sithów do wycofania się.

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

Siły neutralne w The Old Republic
Siły neutralne w The Old Republic

Ostatnia część naszego cyklu przedpremierowych artykułów, poświęconego grze Star Wars: The Old Republic, traktuje siłach neutralnych. Napisaliśmy więc przede wszystkim o Łowcach Nagród i Przemytnikach.

Republika w The Old Republic
Republika w The Old Republic

Nasz drugi artykuł, szczegółowo charakteryzujący nadchodzącą grę pt. Star Wars: The Old Republic, został poświęcony Galaktycznej Republice. Opisuje on historię tej frakcji oraz dostępne dla niej postaci i planety.