Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 17 września 2009, 14:27

autor: Maciej Śliwiński

Szczegóły tegorocznego PGA!

Do Poznań Game Arena 2009 pozostał już tylko miesiąc. Co ciekawego czeka na tych, którzy w październiku zdecydują się udać do Poznania?

W kalendarzu polskich imprez związanych z rozrywką elektroniczną od paru lat najważniejsze miejsce zajmuje organizowane co roku w stolicy Wielkopolski Poznań Game Arena. Mimo że impreza nie może jeszcze równać się z największymi tego typu targami na świecie, do poziomu amerykańskiego E3 i europejskiego gamescom wciąż daleka droga, to z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno ze strony wystawców, jak i zwiedzających. Do tegorocznej edycji został już tylko miesiąc – w związku z czym prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące Poznań Game Arena 2009.

Kiedy? Co? Jak? I gdzie?

Najbardziej istotny wydaje się fakt, że impreza znacząco przesunęła się w czasie względem poprzednich edycji. Tym razem wszyscy fani multimediów i elektronicznej rozrywki do Poznania zjadą już w połowie października, a nie w ostatnich tygodniach listopada, jak to bywało dotychczas. Poznań Game Arena 2009 odbędzie się w dniach 17-18 października, a otwartą część dla zwiedzających poprzedzi pierwszy raz w historii PGA dzień dla mediów – coś, co na zachodnich targach komputerowych praktykowane jest od lat. Tradycyjnie już zmieni się teren targowy. Tym razem impreza odbędzie się na w halach 7 i 8, jeśli wierzyć organizatorom – najnowocześniejszych, jakimi w tej chwili dysponują Międzynarodowe Targi Poznańskie. Są to te same pomieszczenia, w których pod koniec ubiegłego roku odbyła się Konferencja Klimatyczna ONZ. Powierzchnia dwóch, a właściwie czterech hal wynosi ponad 25000 metrów kwadratowych.

Podstawowe informacje i plan wejścia na teren targów

Pawilony 7 i 7a w połowie października staną się mekką graczy oraz fanów paintballu. W hali numer 7 zostaną zorganizowane pola paintballowe, turnieje oraz specjalne szkolenia, w których weźmie udział jeden z najlepszych europejskich zespołów specjalizujących się w bieganiu z markerami. Specjalne atrakcje przewidziano również dla najmłodszych fanów tego sportu – do ich dyspozycji zostanie oddana arena, na której będą mogli zasmakować militarnej przygody, używając broni na specjalne małe kulki. Znużeni paintballem widzowie i gracze znajdą już czystą rozrywkę elektroniczną tuż obok – w hali 7a. Tam rozstawione zostaną stoiska wszystkich wystawców, których lista w tym roku prezentuje się obiecująco. W Poznaniu obecne będą między innymi: Microsoft, Electronic Arts, Ubisoft, Empik, CD Projekt, Intel, Asus, Gigabyte, Creative, Bard czy Games Workshop.

By uniknąć problemów znanych z poprzednich lat, główną scenę imprezy postanowiono przenieść do pawilonu 8. Organizatorzy zapewniają, że wyeliminuje to kłopoty z różnymi źródłami dźwięku w jednej hali i nie będzie przeszkadzać zarówno zwiedzającym, wystawcom, jak i graczom, którzy wezmą udział w rozmaitych turniejach prowadzonych podczas Poznań Game Arena. Na scenie, poza pokazami gier, odbędą się również konkursy dla zwiedzających targi, występy zaproszonych gości oraz dwa koncerty, o których za chwilę. Ostatnia hala (8a) zostanie przeznaczona na najważniejszy esportowy event poznańskiej imprezy, czyli Allegrę 2009. Będą to już trzecie finały turnieju organizowanego przez aukcyjny portal Allegro dla swoich użytkowników. O rozgrywkach, eliminacjach i wydarzeniach związanych z zawodami w Call of Duty 4 oraz Counter Strike 1.6 przeczytacie więcej już niebawem na naszej stronie. W tej samej strefie Allegro zorganizuje również chillout zone, a fani gier fabularnych znajdą rozrywkę w Fantasy Arena.