Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 2 kwietnia 2009, 15:14

O poprawkach technicznych. Gothic 3 na sterydach

Ostatni i ogromny patch do trzeciej odsłony cyklu Gothic jest już dostępny w Internecie. Przyglądamy mu się bliżej i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto dać jeszcze jedną szansę produktowi firmy Piranha Bytes.

O poprawkach technicznych

Wspomniałem przed chwilą, że łata eliminuje kilkaset błędów – to wynik naprawdę godny podziwu. Większość ulepszeń dotyczy bezpośrednio samej rozgrywki (dialogów, zadań, dziennika, ekwipunku, umiejętności, bohaterów niezależnych itd.), ale patch skupia się również na aspektach czysto technicznych. Wprowadzone rozwiązania poprawiają stabilność gry i czynią zabawę mniej stresującą, ale jeśli ktoś liczy na cuda w kwestii poprawy szybkości działania, to srodze się zawiedzie.

Łatę postanowiłem przetestować na dwóch komputerach: starym i nowym. Pierwszy z nich, wyposażony w procesor Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM i kartę graficzną GeForce 7950GT kilka lat temu dławił się podczas gry w Gothic 3. Sprzęt nie był w żaden sposób modyfikowany od tamtej pory, dlatego wydawał się doskonałym wyborem do przeprowadzenia testów. A te niestety wypadły bardzo mizernie.

Łatka wydłużyła proces wczytywania nowej gry i „sejwów” o kilkadziesiąt sekund, co kłóci się z rewelacjami niektórych użytkowników, którzy rzekomo zauważyli znaczną poprawę w szybkości ładowania zapisanych stanów gry. Po rozpoczęciu rozgrywki komputer krztusił się tak samo jak przedtem, w wyniku czego gra na średnich ustawieniach nadal przypominała, że bez dodatkowej kostki RAM-u jednak się nie obejdzie. Cudów się, co prawda, nie spodziewałem, ale po cichu liczyłem, że po licznych zmianach w sposobie zarządzania pamięcią oraz zaimplementowaniu całej masy innych poprawek, zabawa będzie zdecydowanie bardziej komfortowa. Niestety, nie była. Gra ciągle rzeźbiła dysk podczas przemierzania fantastycznej krainy – myśl o tym, że już niedługo odwiedzę pełną ludzi Monterę napawała mnie lękiem.

Nawet na bardzo dobrym sprzęcie potrafią zdarzyć się irytujące przycięcia, zwłaszcza w miastach i osadach.

W przypadku drugiego komputera o problemach z wydajnością gry można już było zapomnieć, ale przy tak mocnej konfiguracji (Core 2 Quad 2.50 GHz, 4 GB RAM, GeForce 9800GT i Windows Vista Home Premium) nawet podstawowy Gothic 3 w maksymalnych ustawieniach działa bardzo dobrze. Od czasu do czasu zdarzały się, co prawda, zauważalne zwolnienia w płynności animacji, ale z tym pewnie nie poradzi sobie już żaden sprzęt, chyba że jakimś cudem za poprawianie gry weźmie się Piranha Bytes. O tym jednak nie może być mowy, więc cieszmy się, że w ciągu kilku lat technologia poszła naprzód i dziś Gothic 3: Enhanced Edition możemy odpalić na znacznie lepszych maszynach.

Choć nowa łata nie przyspiesza wyraźnie gry i nie sprawia, że doczytywanie danych z dysku jest mniej uciążliwe, jej instalacja okazuje się być praktycznie niezbędna. Autorzy wyeliminowali mnóstwo innych błędów technicznych, które nie są zauważalne na pierwszy rzut oka i spowodowali, że produkt nie wysypuje się w najmniej oczekiwanym momencie, np. przy próbie zapisu naszych dokonań. W tej kwestii Gothic 3: Enhanced Edition znakomicie spełnia swoją rolę – wystarczy przeczytać dołączony do łatki spis poprawek, by poczuć respekt dla dokonań zespołu odpowiedzialnego za rozszerzoną edycję gry. Trzeba jednak pamiętać, że w wersji 1.70 i tak nie udało się usunąć wszystkich rażących bugów – część problemów jest od dawna znana autorom, ale do tej pory nie znaleźli oni na nie remedium.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Gothic 3

Gothic 3