Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 września 2008, 14:21

Słynni twórcy gier - Will Wright (5)

The Sims to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Poznajcie historię człowieka, który ją stworzył.

Maxis nadal kojarzony był głównie z SimCity. Wright nie chciał jednak wracać ciągle do tych samych pomysłów i potrzebował czegoś zupełnie innego. Kilka lat wcześniej w wielkim pożarze spłonął jego dom, co bezpośrednio doprowadziło go do pomysłu napisania gry, w której gracz miałby kontrolę nad budową własnego lokum, umeblowaniem go i obserwowaniem żyjących w nim wirtualnych ludzi. Jedynym problemem było napisanie odpowiedniej aplikacji, która potrafiłaby symulować zachowanie żywego człowieka. „W pewnym momencie bardzo zainteresowałem się architekturą.” – mówi Wright – „Interesował mnie cały proces, jaki odbywa się od momentu zaprojektowania domu, wybrania miejsca, w którym miałby on stanąć. Chciałem się przekonać, jak to wszystko sprawdziłoby się w grze komputerowej.”

Wrightowi na pomoc przy pracy nad projektem Home Tactics: The Experimental Domestic Simulator po raz kolejny przyszła książka. Tym razem był to Język wzorców napisany przez Christophera Alexandra. Alexander w swojej pracy przedstawiał kilka prostych zasad rządzących architekturą. Jego teoria opierała się na przekonaniu, że ważniejsze jest to, jaką dany element budowli pełni funkcję niż to, jaką posiada formę. Chodziło więc przede wszystkim o jak najlepsze wykorzystanie funkcji użytecznych samego planu budowy domu czy też wypełniających później jego wnętrze mebli.

SimCity 2000. Ta gra rzuciła na kolana nie tylko zajadłych strategów.

Poligonem testowym dla Wrighta została lokacja, w której znajdowała się wyłącznie toaleta i jedna postać. „Był to dla mnie interesujący obiekt, ponieważ można go wykorzystać na wiele sposobów. Toaletę można wyczyścić, można jej użyć…” Pomysł nie spotkał się jednak z akceptacją reszty szefostwa Maxis. „Myśleli, że nie damy rady tego zrobić. Chcieli otrzymać jedynie kolejne SimCity i myśleli, że nowy koncept pozbawiony jest sensu. Tak więc musiałem walczyć z wewnętrznymi strukturami firmy, którą sam stworzyłem!” Ostatecznie projekt ten, nazywany również domkiem dla lalek, został zarzucony, a Wright musiał skupić się na pracy nad SimCity 2000.

Którego zresztą w licznych listach domagali się sami fani. W nowej odsłonie ekipa postawiła przede wszystkim na wizualną stronę programu, ale nie zapomniała również o rozbudowaniu możliwości rozwoju miasta. Było więc metro, transport powietrzny i morski, budynki szkół, szpitali, więzienia i stadiony. Dzięki świetnej jak na ówczesne czasy grafice oraz głębokiemu i dającemu olbrzymie możliwości interakcji z otoczeniem interfejsowi, wydane w 1994 roku SimCity 2000 sprzedawało się znakomicie przez bardzo długi czas. Wkrótce potem firma zatrudniała już dwustu czterdziestu pracowników, a jej akcje pojawiły się na giełdzie. W fotelu prezesa zasiadł Sam Poole, który do Maxis przeszedł wprost od Disneya. Niestety, w późniejszym okresie okazało się, że decyzja o podjęciu współpracy z człowiekiem, który nie miał zielonego pojęcia o branży gier komputerowych, była katastrofą. Ze swojej posady zrezygnował Jeff Braun, który najwidoczniej wypalił się i chciał spróbować czegoś zupełnie nowego na innym polu.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

SimCity 3000

SimCity 3000

The Sims

The Sims

Spore

Spore

SimCity 2000

SimCity 2000

Spore: Kosmiczne przygody

Spore: Kosmiczne przygody

SimCity (1989)

SimCity (1989)

Spore: Śmieszne i Straszne

Spore: Śmieszne i Straszne