Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 listopada 2006, 16:34

autor: eLKaeR

Raport z Poznań Game Arena 2006

Najistotniejszym wydarzeniem tegorocznej Poznań Game Areny była polska prezentacja Wii. Jednak również miłośnicy rozrywek bardziej ekstremalnych znaleźli tu coś dla siebie.

Podczas tegorocznej edycji imprezy Poznań Game Arena, która odbyła się w dniach 25-26 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, miało wreszcie dojść do ostrego starcia na krajowym gruncie dwóch konsol nowej generacji – Xboxa 360 i Wii. Niestety z powodu żałoby narodowej, ogłoszonej po tragicznych wydarzeniach w śląskiej kopalni Halemba, wielkopolska impreza została pozbawiona pewnych zaplanowanych wcześniej punktów programu. Swoją obecność odwołała chociażby firma Licomp Empik Multimedia oraz korporacja Microsoft. Właśnie dlatego platforma X360 zagościła w grodzie Przemysła jedynie nieoficjalnie na stoisku serwisu Allegro w trzech egzemplarzach – grano w Table Tennis, Project Gotham Racing 3 i Pro Evolution Soccer 6.

Tymczasem szumnie zapowiadana polska prapremiera Wii przebiegła bez zakłóceń. Przy pięciu stanowiskach prezentacyjnych panował nieustanny tłok, gdyż nowa konsola marki Nintendo wzbudziła ogromne zainteresowanie. Bezprzewodowym pilotem, połączonym z Nunchukiem, bawiono się m.in. przy Wii Sports (walczono na bokserskim ringu) i The Legend of Zelda: Twilight Princess (łowiono ryby). Magnetyzmowi Wii nikt nie potrafił się oprzeć – począwszy od spoconych z wrażenia graczy z gatunku „24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”, poprzez niekoniecznie zainteresowane nowymi technologiami gimnazjalistki, a skończywszy na dziadkach-kombatantach z małoletnimi wnukami. Korzystając z okazji spotkałem się z Bogdanem Karafiolem, prezesem wrocławskiej firmy Lukas Toys, która zajmie się dystrybucją omawianej platformy pomiędzy Odrą a Bugiem. Oto zapis naszej rozmowy:

GRY-OnLine: Mamy za sobą premierę Wii w Stanach Zjednoczonych i czekamy na debiut europejski. Jak będzie on wyglądać w Polsce?

Bogdan Karafiol: Dokładnie tak jak w całej Europie, 8 grudnia mamy premierę.

GOL: W związku z tym od razu nasuwa się pytanie o cenę. Ile zapłacimy za konsolę?

BK: 1099 złotych. Jest to około 250 euro. Musimy wziąć pod uwagę, że Nintendo mówiąc 250 euro myślało o rynku niemieckim – tam jest VAT 16%, a w Polsce niestety 22%. Dlatego jest troszkę drożej, ale cena netto pozostaje taka sama jak w Niemczech.

GOL: Co w zestawie z Wii?

BK: Będzie gra Wii Sports i komplet kontrolerów, czyli pilot i Nunchuk.

GOL: Jak będą się kształtować ceny gier?

BK: Gry będą sprzedawane na poziomie około 200-240 złotych.