filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Solaris; Andriej Tarkowski; Mosfilm; 1972, 2001: Odyseja kosmiczna; Stanley Kubrick; Metro-Goldwyn-Mayer; 1968
i
Filmy i seriale 7 maja 2023, 08:56

Trudne filmy science fiction, które zarobiły najwięcej

Chcecie rozruszać trybiki w głowach albo poznać własne granice? Polecamy zatem trudne filmy science fiction, które – pomimo swojej niekonwencjonalności i wymagań stawianych widzom – zarobiły najwięcej.

Spis treści

Matrix

Matrix; Lana i Lilly Wachowski; Warner Bros. Pictures; 1999 - Trudne filmy science fiction, które zarobiły najwięcej - top 10 - dokument - 2023-05-07
Matrix; Lana i Lilly Wachowski; Warner Bros. Pictures; 1999
  1. Oryginalny tytuł: The Matrix
  2. Rok produkcji: 1999

Matrix to niezaprzeczalnie film kultowy, który zapoczątkował franczyzę złożoną z czterech odsłon. Świat wykreowany przez siostry Wachowskie ujął miliony. Najlepiej świadczą o tym wysokie oceny widzów oraz pozytywne recenzje krytyków, ale i wyniki kasowe tej produkcji. Widowisko z 1999 roku przy budżecie 63 milionów dolarów zarobiło ponad 467 milionów, w tym 172 w USA i Kanadzie.

Film przedstawia historię Thomasa Andersona, programisty, który prywatnie jest hakerem, działającym pod pseudonimem Neo. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt tajemniczy mężczyzna – Morfeusz. Dzięki niemu główny bohater odkrywa prawdę na temat rzeczywistości, w której żyje. Realia, jakie zna, to fikcja, wirtualny twór, a światem rządzą roboty. Neo dołącza do grupy Morfeusza, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania i zrozumieć, jaka jest jego rola w tym wszystkim.

Film już z założenia wydaje się skomplikowany, a przekonanie o złożoności przedstawionego w nim uniwersum może towarzyszyć widzowi podczas całego seansu. Dwie rzeczywistości – prawdziwa i iluzoryczna – przeplatają się bowiem w produkcji Wachowskich, a prezentowany świat jest na tyle złożony, że może być problematyczny w odbiorze. Film zyskał jednak rzesze fanów. Możemy więc przypuszczać, że to właśnie przez to, iż wymaga poszerzenia horyzontów myślowych i użycia szarych komórek, zdobył takie uznanie. Chyba wielu z nas do dziś pamięta doświadczenie „mind-blow”, jakie gwarantował pierwszy seans.

Aleksandra Wosz

Aleksandra Wosz

Przygodę z profesjonalnym pisaniem rozpoczęła na Filmomaniaku w grudniu 2022 roku, gdzie zajmuje się newsami filmowo-serialowymi. Zapalona miłośniczka musicali, która przynajmniej raz do roku musi obejrzeć Hamiltona. Entuzjastka książek Dana Browna, serialu Biuro oraz The Umbrella Academy. A wszystko zaczęło się, gdy mała Ola z fascynacją podpatrywała, jak jej rodzice grają w pierwsze gry z serii Tomb Raider, czy „farmera” – szerzej znanego jako Harvest Moon. Dotarła do momentu, gdy zrozumiała, że ma szansę zasmakować milionów żyć dzięki różnym dziełom.

więcej