filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 7 maja 2023, 08:56

Solaris. Trudne filmy sci-fi, które zarobiły najwięcej

Chcecie rozruszać trybiki w głowach albo poznać własne granice? Polecamy zatem trudne filmy science fiction, które – pomimo swojej niekonwencjonalności i wymagań stawianych widzom – zarobiły najwięcej.

Solaris

Solaris; Andriej Tarkowski; Mosfilm; 1972 - Trudne filmy science fiction, które zarobiły najwięcej - top 10 - dokument - 2023-05-07
Solaris; Andriej Tarkowski; Mosfilm; 1972
  1. Oryginalny tytuł: Solyaris
  2. Rok produkcji: 1972

Psycholog Kris Kelvin przybywa na stację kosmiczną, aby zbadać stan emocjonalny astronautów, którzy od pewnego czasu wysyłają na Ziemię niepokojące wiadomości. Na miejscu zastaje załogę w stanie bliskim paranoi. Okazuje się, że na orbicie Solaris materializują się najskrytsze myśli przebywających tam ludzi. Mglistym marzeniem oraz powracającym koszmarem Kelvina jest jego żona, która popełniła samobójstwo.

To opis naprawdę interesującego filmu science fiction, szczególnie jak na warunki lat 70. Solaris, nazywane czasami rosyjską odpowiedzią na Odyseję kosmiczną Stanleya Kubricka, pozostaje trudnym w odbiorze widowiskiem, gdyż większość widzów nie spodziewała się i nadal nie spodziewa filozoficznego zabarwienia tego filmu. Seans wymaga więc od odbiorcy sporego wysiłku intelektualnego i otwarcia na owo dzieło, by pojąć jego sens. Produkcji udało się jednak zarobić 200 tys. dolarów, co na film tak artystyczny i trudny jest niezłym wynikiem.

Andriej Tarkowski to rosyjski reżyser, który bywa niedoceniany z uwagi na swoje filozoficzne i metafizyczne podejście. Jego produkcje odznaczają się długimi, nieprzerwanymi ujęciami, niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, skupionymi głównie na wspomnieniach, snach, pamięci, naturze życia i miłości. Z tego powodu pięćdziesięcioletnie Solaris może okazać się nieklarowne w odbiorze – szczególnie dla widzów, którzy spodziewają się typowego filmu z gatunku fantastyki naukowej. Produkcja ta stawia ogrom pytań i pozostawia je bez odpowiedzi.

Aleksandra Wosz

Aleksandra Wosz

Przygodę z profesjonalnym pisaniem rozpoczęła na Filmomaniaku w grudniu 2022 roku, gdzie zajmuje się newsami filmowo-serialowymi. Zapalona miłośniczka musicali, która przynajmniej raz do roku musi obejrzeć Hamiltona. Entuzjastka książek Dana Browna, serialu Biuro oraz The Umbrella Academy. A wszystko zaczęło się, gdy mała Ola z fascynacją podpatrywała, jak jej rodzice grają w pierwsze gry z serii Tomb Raider, czy „farmera” – szerzej znanego jako Harvest Moon. Dotarła do momentu, gdy zrozumiała, że ma szansę zasmakować milionów żyć dzięki różnym dziełom.

więcej