filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 7 maja 2023, 08:56

2001: Odyseja kosmiczna. Trudne filmy sci-fi, które zarobiły najwięcej

Chcecie rozruszać trybiki w głowach albo poznać własne granice? Polecamy zatem trudne filmy science fiction, które – pomimo swojej niekonwencjonalności i wymagań stawianych widzom – zarobiły najwięcej.

2001: Odyseja kosmiczna

2001: Odyseja kosmiczna; Stanley Kubrick; Metro-Goldwyn-Mayer; 1968 - Trudne filmy science fiction, które zarobiły najwięcej - top 10 - dokument - 2023-05-07
2001: Odyseja kosmiczna; Stanley Kubrick; Metro-Goldwyn-Mayer; 1968
  1. Oryginalny tytuł: 2001: A Space Odyssey
  2. Rok produkcji: 1968

Klasyka filmu i lider w dziedzinie trudnych produkcji. Dzieło Stanleya Kubricka z 1968 roku – 2001: Odyseja kosmiczna – to nie pozycja dla biernego widza, który czeka, aż odpowiedzi zostaną mu podane na tacy. Nie każdy odbiorca jest w stanie zaakceptować i zrozumieć ten brak bezpośredniości. Obraz Kubricka jest źródłem przekazów wizualnych i dźwiękowych oraz symbolicznych idei, zmuszając tym samym do nieprzerwanej interpretacji, przemyśleń oraz studiowania własnych doświadczeń i emocji. Ten film to metafora i wyłącznie od widza zależy, jak zostanie ona odebrana. Nic więc dziwnego, że w tej kultowej dla kina kontestacji produkcji pokolenie hippisów upatrywało nawiązań do narkotycznego tripu, podróży w głąb umysłu. Do dziś słynna jest anegdota, według której pod koniec lat 60. Odyseję dało się oglądać tylko na dwa sposoby: wchodząc do kina pod wpływem psychodelików albo wychodząc w stanie, jakby się było na haju.

Zostało jeszcze 40% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Aleksandra Wosz

Aleksandra Wosz

Przygodę z profesjonalnym pisaniem rozpoczęła na Filmomaniaku w grudniu 2022 roku, gdzie zajmuje się newsami filmowo-serialowymi. Zapalona miłośniczka musicali, która przynajmniej raz do roku musi obejrzeć Hamiltona. Entuzjastka książek Dana Browna, serialu Biuro oraz The Umbrella Academy. A wszystko zaczęło się, gdy mała Ola z fascynacją podpatrywała, jak jej rodzice grają w pierwsze gry z serii Tomb Raider, czy „farmera” – szerzej znanego jako Harvest Moon. Dotarła do momentu, gdy zrozumiała, że ma szansę zasmakować milionów żyć dzięki różnym dziełom.

więcej