Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 20 stycznia 2023, 09:30

autor: Marek Jura

Kong: Wyspa Czaszki. Filmy, które naginały kategorię wiekową

Producenci i reżyserzy Hollywood od dawna zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu blockbustera jest rynek chiński i kategoria PG-13. I nieważne, czy dotyczy to kryminału, horroru czy sensacyjniaka.

Kong: Wyspa Czaszki

Kong: Skull Island, reż. Jordan Vogt-Roberts, Legendary Pictures, Warner Bros. Pictures 2017 - Filmy, które dla większych zarobków naginały kategorię wiekową - dokument - 2023-01-19
Kong: Skull Island, reż. Jordan Vogt-Roberts, Legendary Pictures, Warner Bros. Pictures 2017
  1. Jaką ma kategorię wiekową: PG-13
  2. Na jaką zasługuje: R
  3. Gatunek: film akcji
  4. Reżyseria: Jordan Vogt-Roberts
  5. Rok produkcji: 2017
  6. Gdzie obejrzeć: CANAL+, Chili, iTunes Store, HBO MAX, Player, Rakuten

Jordanowi Vogtowi-Robertsowi udało się wywalczyć dla swojego filmu PG-13, choć to zdecydowanie nietrafiona kategoria. Kong jest tu tak brutalny, jak tylko może być superwielki goryl napędzany do walki testosteronem i chęcią dokonania zemsty na zabójcy rodziców (jeśli wierzyć w przedstawioną przez bohaterów sugestię, że rozumie prawie tak dużo jak my).

Wielkie istoty rozrywają sobie ciała w walce na śmierć i życie, wszędzie tryska krew, a w międzyczasie giną też ludzie. Sam film to wyjątkowo dobrze zrobiony przeciętniak z genialnymi zdjęciami. Oglądało mi się go świetnie. Ale nie jestem pewien, czy tak samo zareagowałbym na niego kilkanaście lat wcześniej.

Trochę szkoda, że PG-13 nie dostanie film, w którym bohaterowie przeklną więcej niż raz, ukażą choćby kilka sekund seksu albo realistyczne pobicie. Jeżeli zaś stwory, które i tak nie mają prawa istnieć, tłuką się tak, że posoka leci na prawo i lewo, wszystko jest okej, w końcu to tylko King Kong i jakiś tam jaszczur.