Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 20 stycznia 2023, 09:30

autor: Marek Jura

Mroczny Rycerz. Filmy, które naginały kategorię wiekową

Producenci i reżyserzy Hollywood od dawna zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu blockbustera jest rynek chiński i kategoria PG-13. I nieważne, czy dotyczy to kryminału, horroru czy sensacyjniaka.

Mroczny Rycerz

The Dark Knight, reż. Christopher Nolan, Warner Bros. Pictures 2008 - Filmy, które dla większych zarobków naginały kategorię wiekową - dokument - 2023-01-19
The Dark Knight, reż. Christopher Nolan, Warner Bros. Pictures 2008
  1. Jaką ma kategorię wiekową: PG-13
  2. Na jaką zasługuje: NC-17
  3. Gatunek: kryminał, dramat, akcja
  4. Reżyseria: Christopher Nolan
  5. Rok produkcji: 2008
  6. Gdzie obejrzeć: CANAL+, Chili, iTunes Store, HBO MAX, Player, Rakuten

Szczerze mówiąc, sprawdzając kategorię przyznaną Mrocznemu Rycerzowi, spodziewałem się co najmniej R, może i NC-17. Tymczasem film Christophera Nolana z popisową (i, jak się okazało, ostatnią) rolą Heatha Ledgera, otrzymał PG-13. Jak gdyby była to niewinna bajeczka o dobrym facecie przebranym za nietoperza i ubranym na kolorowo śmieszku.

A przecież Nolan nieprzypadkowo stworzył właśnie taką, a nie inną adaptację, w wielu miejscach mocno odżegnującą się od komiksowych korzeni. Joker to tutaj bezwzględny mafioso, niewahający się zabijać publicznie i poświęcać wszystko i wszystkich dla swojej żądzy przejęcia miasta.

Batman to przecież też typ wyjątkowo brutalny. Niby nie zabija przestępców, ale czy każdy połamany przez niego wróg przeżywa? Ale to i tak zaledwie bagatelny argument w zestawieniu ze scenami z chichoczącym mordercą – Jokerem. 13-latki i tak mogą nie zrozumieć wątków politycznych i społecznych, ale przecież najważniejsze, że film podbił box office, prawda?