Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 20 stycznia 2023, 09:30

autor: Marek Jura

Gremliny rozrabiają. Filmy, które naginały kategorię wiekową

Producenci i reżyserzy Hollywood od dawna zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu blockbustera jest rynek chiński i kategoria PG-13. I nieważne, czy dotyczy to kryminału, horroru czy sensacyjniaka.

Gremliny rozrabiają

Gremlins, reż. Joe Dante, Amblin Entertainment, Warner Bros. 1984. - Filmy, które dla większych zarobków naginały kategorię wiekową - dokument - 2023-01-19
Gremlins, reż. Joe Dante, Amblin Entertainment, Warner Bros. 1984.
 1. Jaką ma kategorię wiekową: PG
 2. Na jaką zasługuje: R
 3. Gatunek: fantasy, komedia, horror
 4. Reżyseria: Joe Dante
 5. Rok produkcji: 1984
 6. Gdzie obejrzeć: CANAL+, Chili, iTunes Store, HBO MAX, Rakuten

Gremlins to taka pułapka dla młodszych widzów. Spodziewają się one bowiem horroru podobnego do Transylmanii, z mnóstwem elementów komediowych. Tymczasem dostają żarty w konwencji, której mogą jeszcze wcale nie rozumieć.

Poza tym w filmie pojawia się co najmniej kilka niepokojących scen. Sam wygląd przemienionych gremlinów może przerazić najmłodszych widzów (a przecież mają oni zaledwie 7 lat!), a jak sugeruje polski tytuł, potrafią one również całkiem mocno narozrabiać.

Komedii więcej, a horroru mniej dostrzeże tu widz dorosły, a przynajmniej ukształtowany poprzez oglądanie podobnych filmów. Dzieci zobaczą tutaj obrazy, które nieraz w tym wieku ciężko wyrzucić z pamięci, a o wątkach komediowych, nawet jeśli je dostrzegą, mogą szybko zapomnieć.

A o co z tym kategoriami wieku tak naprawdę chodzi? Choć wiele krajów, a nawet stowarzyszeń filmowych, ma swoje własne klasyfikacje, dla najbardziej kasowych filmów najistotniejsze są te powstałe w Stanach Zjednoczonych. I tak:

 1. G – film przeznaczony absolutnie dla każdego;
 2. PG – film przeznaczony dla dzieci od lat 7;
 3. PG-13 – film przeznaczony dla dzieci od lat 13;
 4. R – film przeznaczony dla widzów poniżej 17 roku życia, o ile wejdą oni do kina pod opieką rodzica;
 5. NC-17 – film przeznaczony dla widzów 17-letnich i starszych.

Czasami jednak – w przypadku niezwykle drastycznych filmów – mamy do czynienia z kategorią od lat 21. Taką wprowadził dystrybutor (SPInka) do brutalnego filmu Gaspara Noe Nieodwracalne.