Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 20 stycznia 2023, 09:30

autor: Marek Jura

Park Jurajski. Filmy, które naginały kategorię wiekową

Producenci i reżyserzy Hollywood od dawna zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu blockbustera jest rynek chiński i kategoria PG-13. I nieważne, czy dotyczy to kryminału, horroru czy sensacyjniaka.

Park Jurajski

Jurassic Park, reż. Steven Spielberg, Universal Pictures, Amblin Entertainment, 1993 - Filmy, które dla większych zarobków naginały kategorię wiekową - dokument - 2023-01-19
Jurassic Park, reż. Steven Spielberg, Universal Pictures, Amblin Entertainment, 1993
  1. Jaką ma kategorię wiekową: PG-13
  2. Na jaką zasługuje: NC-17
  3. Gatunek: przygodowy
  4. Reżyseria: Steven Spielberg
  5. Rok produkcji: 1993
  6. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, CANAL+, Chili, iTunes Store,, Rakuten, Viaplay

Ten film wybrałem na koniec nie dlatego, że jest najstraszniejszy, ale z powodu sceny, która po którymś z telewizyjnych seansów wryła mi się głęboko w pamięć. Oto bowiem przestraszona utratą kontroli nad parkiem bohaterka szuka pomocy w jednym z obiektów. Niezmiernie cieszy się, kiedy widzi potężną dłoń. Łapie ją i przez chwilę chyba próbuje wyprzeć ze świadomości fakt, że okazuje się ona już zimna i że jest tylko częścią prawdopodobnie martwego człowieka. W końcu ją wyrzuca.

A ja do dziś zastanawiam się, do kogo mogła należeć. Podobnych scen w Parku Jurajskim jest znacznie więcej. Spielberg, mając już doświadczenie w negocjacjach dotyczących przyznania pożądanej kategorii wiekowej, wiedział, że może sobie pozwolić na więcej niż inni twórcy. Dlatego nie przebierał w środkach, a jego dinozaury, choć czasem sprawiające wrażenie co nieco gumowych, rozprawiały się z widzami i pracownikami z nadzwyczajną brutalnością.

Zostało jeszcze 37% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura