Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 14 stycznia 2023, 09:30

autor: Jan Tracz

Hermann Brunner – Stawka większa niż życie. Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali

Tym razem prezentujemy najważniejszych antagonistów w historii polskiego kina. To postaci, które na zawsze zapisały się w naszej kinofilskiej świadomości. Czy znacie je wszystkie?

Hermann Brunner – Stawka większa niż życie

Stawka większa niż życie, reż. Andrzej Konic, Janusz Morgenstern, 1967–1968, Zespół Filmowy „Syrena” - Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali - dokument - 2023-01-10
Stawka większa niż życie, reż. Andrzej Konic, Janusz Morgenstern, 1967–1968, Zespół Filmowy „Syrena”
  1. Kto zagrał: Emil Karewicz
  2. Rodzaj produkcji: serial
  3. Rok produkcji: 1967–1968
  4. Gdzie obejrzeć: TVP VOD

„Wyjątkowa z ciebie kanalia, Brunner” – zwykł mawiać Kloss w kultowym serialu Stawka większa niż życie, i trudno było się z nim nie zgodzić. Chociaż wystąpił jedynie w pięciu odcinkach całej produkcji, to wywarł ogromne wrażenie praktycznie na każdym z nas. Brunner nie odstawał intelektualnie od Klossa, co sprawiało, że był dla niego naprawdę godnym przeciwnikiem. Karewicz był przenikliwy, zarazem czarujący, jak i arogancki, a do tego wiecznie nie wierzył Klossowi lub po prostu mu nie ufał. Kiedy Karewicz pojawia się przy Mikulskim, od razu odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z kinem przez duże „k”.

Brunner prawdopodobnie był inspirowany postacią oficera Gestapo, zbrodniarza wojennego Aloisa Brunnera. Nie zmienia to faktu, że inspiracji mogło być dużo więcej. Karewicz raz jeszcze wcielił się w Brunnera w filmie Patryka Vegi Stawka większa niż śmierć z 2012 roku. Choć sama produkcja była raczej artystyczną porażką, to dobrze było zobaczyć aktora ponownie (tym razem na wielkim ekranie). Co ciekawe, tekst „Nie ze mną te numery, Brunner” nigdy nie pojawił się w serialu. Tak naprawdę Kloss powiedział wtedy: „Takie sztuczki nie ze mną, Brunner. Zapominasz, z kim mówisz. Albo gadaj, o co ci chodzi”.