Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 25 grudnia 2022, 13:51

Shadow of the Colossus – Ostatni Sekret. 14 szalonych teorii, które wymyślili fani gier

Granie to pasja – ta zaś skłania do analizowania ulubionych tytułów, a także snucia dziwnych, lecz ciekawych teorii. Raz mają one dużo sensu, a kiedy indziej rozpadają się w mgnieniu oka niczym domek z kart. Oto czternaście z nich.

Shadow of the Colossus – Ostatni Sekret

  1. Tytuły gier: Shadow of the Colossus / Shadow of the Colossus (remake)
  2. Gatunek: gra akcji TPP
  3. Rok pierwszego wydania: 2005 / 2018
  4. Producent: Team Ico / Bluepoint Games

Teraz czas na absolutnie legendare poszukiwania Ostatniego Sekretu wydanego oryginalnie w 2005 roku Shadow of the Colossus. Wielkie litery nie wzięły się z przypadku, bo zjawisko to jest tak złożone i rozłożone w czasie, że można by o nim napisać książkę. Ja nie będę się jednak zanadto na ten temat rozpisywał – osoby, które chcą go zgłębić, odsyłam do obszernego tekstu Norberta Szamoty.

  1. Wielka tajemnica, której rozwiązanie zajęło graczom kilkanaście lat

Wspomnę tylko – w olbrzymim skrócie – że gracze w Shadow of the Colossus natrafili na trop sekretu, którym okazały się zamknięte drzwi. Społeczność naprowadziło na nie intro gry oraz świadomość ogromnego przywiązania do detali jej twórcy – Fumito Uedy. Pojawiło się jednak pytanie, jak je otworzyć.

Metoda „powiedz przyjacielu i wejdź” nie zadziałała. Źródło: Sony Interactive Entertainment. - 14 szalonych teorii, które wymyślili fani gier - dokument - 2022-12-27
Metoda „powiedz przyjacielu i wejdź” nie zadziałała. Źródło: Sony Interactive Entertainment.

Sposobu nigdy nie odnaleziono – przynajmniej w oryginale. Najpewniej było to po prostu niemożliwe. Dopiero w wydanym w 2018 roku remake’u Shadow of the Colossus autorstwa Bluepoint Games w specjalnych podziękowaniach wieńczących napisy końcowe pojawiła się wzmianka o siedemdziesięciu dziewięciu Krokach Oświecenia. Jako że nazwa ta nie występowała w zapiskach stanowiących „lore” gry, fani zaczęli szukać tego, do czego się odnosiła.

Zostało jeszcze 48% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

Fallout 4

Fallout 4

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Minecraft

Minecraft

Dark Souls

Dark Souls

Mass Effect 3

Mass Effect 3

Demon's Souls

Demon's Souls

Najdziwniejsze teorie spiskowe związane z filmami i serialami
Najdziwniejsze teorie spiskowe związane z filmami i serialami

Filmy i seriale zwykle są dość oczywiste i zrozumiałe w swoim przekazie. Niektórzy jednak doszukują się w nich czegoś bardziej niezwykłego i celowo ukrytego! Stąd biorą się najdziwniejsze teorie spiskowe o znanych dziełach kina i telewizji.