Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 23 listopada 2022, 19:03

autor: Jan Tracz

1977 Pontiac Trans Am – Mistrz kierownicy ucieka. Kultowe samochody

Dziś prezentujemy listę najciekawszych aut, bez których nie wyobrażamy sobie kina. Oto lista dwunastu (nieraz nietypowych) samochodów, które wpisały się w historię klasycznego, jak i współczesnego filmu.

1977 Pontiac Trans Am – Mistrz kierownicy ucieka

Mistrz kierownicy ucieka, reż. Hal Needham, Universal Pictures, 1977 - Kultowe samochody, bez których kino nie byłyby takie same - dokument - 2022-11-23
Mistrz kierownicy ucieka, reż. Hal Needham, Universal Pictures, 1977
  1. Reżyser: Hal Needham
  2. Rok premiery filmu: 1977
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten

Tym razem mamy do czynienia z filmem niższych lotów, bo klasyk z Burtem Reynoldsem od zawsze uważany był za kino od (i dla) lekkoduchów. Cała seria o mistrzu kierownicy, który ucieka (zazwyczaj przed policją, ale nawet i ona może okazać się rodziną – sprawdźcie sami!), to nie jest żadne wybitne kino. Ot, taka ciekawostka z udanym humorem (przynajmniej w pierwszej części) czy przejaskrawionymi, ale dającymi się lubić postaciami.

Mistrz kierownicy ucieka bazuje głównie na pościgach samochodowych, a większość akcji dzieje się w autach. Nic dziwnego, że 1977 Pontiac Trans Am tak bardzo spodobał się widowni – w końcu to drugi protagonista tej produkcji. Pontiac w tym filmie to także motoryzacyjny symbol wyzwolenia i ucieczki przed policją, która w tamtych czasach była nieźle skorumpowana, a przy okazji i uprzedzona do amerykańskich mniejszości.

Co ciekawe, po premierze filmu znacząco wzrosła sprzedaż tego modelu Pontiaca. I nic dziwnego: w końcu każdy chce poczuć się jak mistrz kierownicy po obejrzeniu tej filmowej przejażdżki – na ekranie nieustannie coś się dzieje!