Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 23 listopada 2022, 19:03

autor: Jan Tracz

Ford Mustang – Bullitt. Kultowe samochody

Dziś prezentujemy listę najciekawszych aut, bez których nie wyobrażamy sobie kina. Oto lista dwunastu (nieraz nietypowych) samochodów, które wpisały się w historię klasycznego, jak i współczesnego filmu.

Ford Mustang – Bullitt

Bullit, reż. Peter Yates, Warner Bros., 1968 - Kultowe samochody, bez których kino nie byłyby takie same - dokument - 2022-11-23
Bullit, reż. Peter Yates, Warner Bros., 1968
  1. Reżyser: Peter Yates
  2. Rok premiery filmu: 1968
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten

Bullit z 1968 to klasyka gatunku i jeden z pierwszych filmów nowej ery Hollywood. Całość jawi się jako niecodzienny kryminał – nawet jeśli legendarny Steve McQueen gra tutaj detektywa, Franka Bullitta, to nie mamy do czynienia z żadnym filmem noir czy thrillerem detektywistycznym. To raczej film akcji/kryminalny, który skupia się na zdolnościach detektywa: okazuje się on świetnym kierowcą, radzącym sobie nawet w najtrudniejszych miejskich warunkach.

Nic dziwnego, że Bullitt otrzymał Oscara za najlepszy montaż. Choć minęło kilkadziesiąt lat od premiery, sceny pościgowe z filmu Petera Yatesa w ogóle się nie zestarzały. Ogląda się je z zapartym tchem i trudno stwierdzić, czy lepsze wrażenie robi aktorstwo McQueena, czy jego rewelacyjnie prezentujący się ford mustang.

Bohatera praktycznie zawsze widzimy w ciemnozielonym fordzie mustangu – samochód jest jego partnerem, bowiem Frank nie ma przypisanego żadnego pomocnika. Teoretycznie pracuje sam, ale to tylko pozory – bez swojego auta nie udałoby mu się praktycznie nic zdziałać. Właśnie dlatego sam film był czymś nowym: zmieniał tory ówczesnej narracji.