Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 23 listopada 2022, 19:03

autor: Jan Tracz

Freightliner FL86 – seria Transformers. Kultowe samochody

Dziś prezentujemy listę najciekawszych aut, bez których nie wyobrażamy sobie kina. Oto lista dwunastu (nieraz nietypowych) samochodów, które wpisały się w historię klasycznego, jak i współczesnego filmu.

Freightliner FL86 – seria Transformers

Transformers: Wiek zagłady, reż. Michael Bay, Paramount Pictures, 2014 - Kultowe samochody, bez których kino nie byłyby takie same - dokument - 2022-11-23
Transformers: Wiek zagłady, reż. Michael Bay, Paramount Pictures, 2014

Reżyser: Michael Bay

Rok premiery filmu: pierwszy film w 2007

Gdzie obejrzeć: Netflix, HBO MAX, Rakuten

Na koniec prezentujemy jeszcze jedno auto, tym razem z… Transformersów, co jedynie pokazuje, że nawet nowsze filmy, w dodatku bazujące na serii zabawek i serialach animowanych, mogą zapisać się na stałe w popkulturze. Freightliner FL86 to ciężarówka, w którą zamienia się Optimus Prime, najpotężniejszy „dobry” Transformers. Nic dziwnego, że przywódca wybrał sobie tak znamienity model.

Również i kolory – niebieski i czerwony – jakimś magicznym sposobem zwiększają rangę i powagę szefa całej drużyny Transformersów (rozmawiamy tu o ulepszonym modelu z przyczepą pierwszej generacji). Auto Prime’a daje się rozpoznać nie tylko dlatego, że zawsze jedzie na przodzie (jako przywódca brygady): ono wręcz emanuje dumą i swoim jankeskim majestatem. Filmowego Freightlinera można także interpretować jako ucieleśnienie amerykańskiego przywódcy – w końcu tego typu ciężarówki są przez niektórych uznawane za symbol dróg w Stanach Zjednoczonych.

Do tego przykładu trzeba też dodać żółte Chevy Camaro, stylowe autko, które widzom już zawsze będzie kojarzyć się z postacią Bumblebee. Zaraz po ciężarówce Optimusa Prime’a to kolejny „kultowy” model, który nie tylko świetnie prezentuje się przy scenach akcji, lecz także przy długich ujęciach ukazujących podróże głównych bohaterów. I nawet jeśli takie sekwencje zazwyczaj służą jako niepotrzebne przedłużanie filmu, to dzięki nim zapamiętujemy samochody, które w teorii służą jedynie jako kosmetyczny dodatek. Tutaj model sprawdził się w stu procentach.

Od autora

To bardzo subiektywna lista: w końcu mogłoby się tu znaleźć wiele innych samochodów z innych filmów/seriali. Sam od siebie dodałbym choćby auto, którym jeździł na początku Jimmy McGill (1998 Suzuki Esteem), bo ten samochód na swój sposób definiował jego osobowość w serialu Zadzwoń po Saula. Innym interesującym wyborem mógłby być też 1932 Ford Coupe z filmu American Graffiti (1973) George’a Lucasa. Nie zapominajmy również o czarnym, radzącym sobie w apokaliptycznych warunkach 1973 XB GT Fordzie Falconie ze starego Mad Maxa! A jakie jest wasze podejście? Co dodalibyście do naszej dzisiejszej listy? Dajcie znać w komentarzach.

Jan Tracz