Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 18 listopada 2022, 18:22

autor: Marek Jura

12. Tywin Lannister i Shae. Śmierci bohaterów Gry o tron, które bolały

Choć już wcześniej mogliśmy obcować z serialami, w których główni bohaterowie umierali dość niespodziewanie, to właśnie Gra o tron uczyniła z nagłych zgonów ulubionych postaci widzów swój znak rozpoznawczy.

12. Tywin Lannister i Shae

Gra o tron, showrunnerzy: David Benioff i D.B. Weiss, HBO 2011
Gra o tron, showrunnerzy: David Benioff i D.B. Weiss, HBO 2011
  1. Ród: Lannister i mieszczanka z Lorathi (Shae)
  2. Kiedy to się stało: czwarty sezon
  3. Aktorzy: Charles Dance i Sibel Kekilli (Shae)

Tywin był wyjątkowo bezwzględnym władcą (bo choć nigdy formalnie nie wstąpił na Żelazny Tron, przez wiele lat de facto decydował o losach państwa). Nie cechowało go wprawdzie bezmyślne okrucieństwo jego wnuka Joffreya czy potem córki Cersei, ale nie wahał się przed niczym, aby osiągnąć własne cele.

Z trójki swoich dzieci najchłodniej odnosił się do Tyriona, bo to przy jego narodzinach zmarła ukochana żona Tywina. Poza tym przeszkadzała mu ułomność syna oraz jego skłonność do pijackich i seksualnych ekscesów. A w czasie, gdy ten wydaje się trwać w stabilnym związku z Shae, byłą prostytutką i służką, każe mu poślubić Sansę.

Zazdrosna Shae składa na procesie o zabójstwo Joffreya fałszywe, obciążające Tyriona zeznanie. Po tym wszystkim wdaje się w romans z Tywinem. Kiedy uwolniony Tyrion widzi ją w łożu ojca, zabija ją, podobnie jak Tywina, kiedy ten udaje się do wychodka.

HBO Max kupisz tutaj