Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 18 listopada 2022, 14:37

Vought V-173 “Flying Pancake” – samolot – naleśnik. 10 najdziwniejszych samolotów w historii

Samoloty to jeden z najbardziej użytecznych i niezwykłych wynalazków w historii cywilizacji. Zlikwidował bariery w podróżowaniu i pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy – nad chmurami. Oto 10 niezwykłych samolotów w historii techniki.

Vought V-173 “Flying Pancake” – samolot – naleśnik

Fot. US Navy - 10 najdziwniejszych, najbardziej niezwykłych samolotów w historii - dokument - 2022-11-28
Fot. US Navy
  1. Rok wprowadzenia do użytku / powstania prototypu: 1942
  2. Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  3. Producent: Vought
  4. Dlaczego ten samolot jest niezwykły: płaski kadłub w kształcie dysku

Za nudnym, oficjalnym skrótem V-173 kryje się o wiele mniej urzędowa nazwa „latający naleśnik”, jak przezwano ten prototyp samolotu z czasów II wojny światowej. Projekt powstawał dla amerykańskiej marynarki wojennej. Kształt dysku miał zapewniać manewrowość przy ekstremalnie niskich prędkościach, co ułatwiałoby operacje z lotniskowców. Docelowo samolot miał być uzbrojony w sześć karabinów maszynowych lub cztery działka i dwie bomby 1000-funtowe. Dwa silniki z niezwykle udanego F-4U Corsair miały zapewnić prędkość maksymalną ponad 700 km/h.

Dyskoidalny samolot był projektem Charlesa Zimmermana, który testował tego typu konstrukcje od lat 30. W latach 1942-1943 wykonano łącznie 190 lotów prototypem V-173, co wywołało lawinę doniesień o UFO od okolicznych mieszkańców zdezorientowanych dziwnym kształtem samolotu. Zimmerman generalnie dowiódł dobrej manewrowości przy ekstremalnie niskich prędkościach oraz możliwości niemal pionowego startu i lądowania, jednak konstrukcja wciąż borykała się z wieloma problemami, jak choćby zbyt dużym działaniem dysku kadłuba jako hamulca aerodynamicznego. Koniec wojny oraz szybki rozwój samolotów odrzutowych sprawił, że „naleśnik” i pokrewne mu projekty Zimmermana (XF5U) zostały skasowane w 1947 roku.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?
Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?

Łodzie podwodne czy lotniskowce z napędem jądrowym nie są dziś niczym niezwykłym, ale czy wiecie, że dawniej amerykańscy i rosyjscy wojskowi pracowali nad „atomowymi samolotami”?

MiG-29 - czym jest i co potrafi
MiG-29 - czym jest i co potrafi "polski" samolot z ZSRR?

Ostatnio głośno się zrobiło o polskich MiG-ach-29. Przedstawiamy Wam więc krótką charakterystykę tej już nie tak nowoczesnej maszyny i opisujemy, czego można spodziewać się po samolotach używanych w Polsce od 33 lat.

10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.