Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 18 listopada 2022, 14:37

Antonow An-225 Mrija – największy z największych. 10 najdziwniejszych samolotów w historii

Samoloty to jeden z najbardziej użytecznych i niezwykłych wynalazków w historii cywilizacji. Zlikwidował bariery w podróżowaniu i pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy – nad chmurami. Oto 10 niezwykłych samolotów w historii techniki.

Antonow An-225 Mrija – największy z największych

Fot. Lord of the Wings/Creative Commons - 10 najdziwniejszych, najbardziej niezwykłych samolotów w historii - dokument - 2022-11-28
Fot. Lord of the Wings/Creative Commons
  1. Rok wprowadzenia do użytku / powstania prototypu: 1988
  2. Pochodzenie: Ukraina / Związek Radziecki
  3. Producent: Antonow
  4. Dlaczego ten samolot jest niezwykły: największy i najcięższy w historii

Słynna Mrija to dziś podwójny symbol. Kiedyś symbol geniuszu inżynierii, która pozwoliła wznieść nad chmury takiego giganta. Dziś to symbol bezsensownej, bezmyślnej rządzy niszczenia w wydawałoby się niemającym już prawa bytu w XXI wieku akcie agresji jednego państwa europejskiego na drugie. Jedyny istniejący egzemplarz Ana-225 został zniszczony 27 lutego 2022 roku wskutek rosyjskiego bombardowania lotniska Hostomel pod Kijowem w Ukrainie. Wcześniej był to największy i najcięższy samolot na świecie. Mierzył 84 metry długości i ważył 200 ton, a cała konstrukcja opierała się na aż 32 kołach. Sześć silników rozpędzało go do 850 kilometrów na godzinę.

Mrija powstała z misją przenoszenia radzieckiego wahadłowca kosmicznego Buran, jednak po skasowaniu tego projektu i ośmiu kolejnych latach wyłączenia z eksploatacji zaczęła być wykorzystywana komercyjnie do transportu różnych towarów przez ukraińskie linie lotnicze Antonov Airlines. Samolot ma na swoim koncie liczne rekordy, m.in. samolotu o największej rozpiętości skrzydeł, najcięższego, odbycia lotu z największym komercyjnym ładunkiem o wadze 247 ton i z największym przedmiotem przewiezionym drogą powietrzną – był to generator do elektrowni ważący 189 ton. Związek Radziecki początkowo zamówił dwa egzemplarze Ana-225, ale budowy drugiego nigdy nie ukończono. Prace stanęły na poziomie 60-70 procent ukończenia zależnie od źródła. Sfinansowaniem dokończenia samolotu zainteresowani byli Chińczycy gotowi wyłożyć na to około 300 milionów dolarów. W obecnej sytuacji prezydent Ukrainy zapowiedział, że chciałby powstania drugiej Mriji nie tylko jako następcy największego samolotu na świecie, ale przede wszystkim jako hołdu dla wszystkich poległych w czasie wojny ukraińskich pilotów.

Dariusz "DM" Matusiak

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?
Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?

Łodzie podwodne czy lotniskowce z napędem jądrowym nie są dziś niczym niezwykłym, ale czy wiecie, że dawniej amerykańscy i rosyjscy wojskowi pracowali nad „atomowymi samolotami”?

MiG-29 - czym jest i co potrafi
MiG-29 - czym jest i co potrafi "polski" samolot z ZSRR?

Ostatnio głośno się zrobiło o polskich MiG-ach-29. Przedstawiamy Wam więc krótką charakterystykę tej już nie tak nowoczesnej maszyny i opisujemy, czego można spodziewać się po samolotach używanych w Polsce od 33 lat.

10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.