Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 16 listopada 2022, 16:25

autor: Marek Jura

Daredevil (Marvel). Najlepsze (lecz wciąż dziwne) podróby Batmana

Choć Batman nie był może pierwszym superbohaterem, to z pewnością w XX wieku zyskał miano tego, o którym mówiło się najczęściej. I tego, którego „podróbek”, mniej lub bardziej szalonych, powstało jak najwięcej.

Daredevil (Marvel)

Daredevil, showrunner: Drew Goddard, Marvel Television, Netflix Streaming Services 2015–2018 - Najlepsze (lecz wciąż dziwne) podróby Batmana - dokument - 2022-11-16
Daredevil, showrunner: Drew Goddard, Marvel Television, Netflix Streaming Services 2015–2018
  1. Kto tam robił za Batka: Daredevil
  2. Medium: komiks, powieść, serial, film, gry
  3. Twórcy: Stan Lee i Bill Everett
  4. Od czego zacząć: serial Netflixa
  5. Gdzie obejrzeć/przeczytać: Disney+

Marvel próbował powtórzyć sukces DC na kilka sposobów. Nie stworzył wprawdzie żadnej tak oczywiście podobnej postaci jak Sentry (czyli odpowiednik Supermana), ale wielokrotnie starał się wykreować mrocznego mściciela z oryginalnymi cechami charakteru, wyglądu czy sposobu walki, a jednocześnie będącego w stanie zainteresować tych samych czytelników, których pochłaniają kolejne zeszyty przygód Batmana.

Murdock to zdecydowanie jeden z najoryginalniejszych quasi-Batmanów. Z Gackiem łączy go doskonałe wykształcenie, zmysł detektywistyczny, brutalność, działanie głównie nocą i ponury klimat opowieści, w których oboje występują. Nawet fakt, że Daredevil pozostaje niewidomy, pozwała mu bardziej rozwinąć zmysł detektywistyczny, co paradoksalnie jeszcze mocniej zbliża do Gacka.

Dzieli ich za to bez wątpienia status społeczny – Matt Murdock aka Daredevil jest wprawdzie prawnikiem, ale w biednej dzielnicy, na dodatek często przyjmuje zlecenia pro bono. Wayne jest spadkobiercą ogromnej fortuny i to dzięki niej tworzy kolejne ulepszenia stroju i gadżetów. Z tego też względu osoby odpowiedzialne za rozwój Daredevila w końcu zaprzestały prób „dogonienia” Batka, o czym świadczy chociażby serial Netflixa z lat 2015–2018 i nowa planowana produkcja w ramach MCU.

Disney+ kupisz tutaj