Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 13 listopada 2022, 11:30

autor: Jan Tracz

Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Najlepsze polskie filmy o wojnie

Kino wojenne to gatunek, który wychodzi nam najlepiej. Dlatego dziś prezentujemy listę dwunastu genialnych filmów wojennych, które zdefiniowały tę gałąź kinematografii w Polsce.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

Jak rozpętałem drugą wojnę światową, reż. Tadeusz Chmielewski, 1970 - Najlepsze polskie filmy o wojnie - dokument - 2022-11-12
Jak rozpętałem drugą wojnę światową, reż. Tadeusz Chmielewski, 1970
  1. Reżyser: 1970
  2. Rok produkcji: Tadeusz Chmielewski
  3. Gdzie obejrzeć: TV

Niech żałuje ten, kto jeszcze nie miał okazji zapoznać się z jedną z lepszych komedii wojennych wszech czasów. W tym filmie współgra wszystko – od wyczucia humoru i pamiętnych żartów, po świetnie napisane postaci, wybitne aktorstwo legendarnych nazwisk, a także fabułę, która wręcz płynie aż do napisów końcowych.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową tak naprawdę trwa cztery godziny, jednak dziś przyjęło się, że są to trzy epizody (czytaj: całą produkcję podzielono na trzy odrębne części). W każdej z nich szeregowy Franek Dolas (który na drugie mógłby mieć Pechowiec) musi odnaleźć się w otaczającej go – nieraz groteskowej – rzeczywistości. Do tego Dolas wierzy, że to on – tak jak mówi nam tytuł – jest prowokatorem całego konfliktu!

Dolas (znakomity, przezabawny Marian Kociniak) na zawsze zapisał się w polskiej popkulturze jako nasz własny Józef Szwejk (choć jeszcze mu do niego daleko). Dolas psoci, rozrabia, frustruje swoich przełożonych i doprowadza – nieraz nieświadomie – do wydarzeń katastrofalnych w skutkach. Nawiązuje przyjaźnie, na swojej drodze spotyka wrogów (tych jest znacznie więcej), zakochuje się, a przy okazji walczy z sumieniem: w końcu wciąż wierzy, że cały konflikt to reperkusja jego niedopatrzenia. Ten materiał filmowy już na papierze brzmi pociągająco – to komedia, którą trzeba obejrzeć!

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
72,4%
I Wojna Światowa
11,1%
Wojna w Wietnamie
12,2%
Wojna w Afganistanie
2,6%
Wojna w Iraku
1,7%
Zobacz inne ankiety