Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Źrodło fot. Needs Games
i
Publicystyka 7 października 2022, 17:26

autor: Aleksandra Wolna

Gry ze Steam Next Fest, które warto sprawdzić

Przez cały tydzień trwa tegoroczny Steam Next Fest, który pozwala twórcom udostępniać wersje demo nadchodzących gier. Sprawdziliśmy, czy jest na co czekać.

Początek października w świecie gamingu upływa dość spokojnie. Jak co roku mamy dużo narzekań na FIF-ę, a na naszym polskim podwórku poruszenie z okazji PGA. Wyjątkowo w tym roku mamy też równie dużo ekscytacji i obaw dotyczących Overwatcha 2 czy filmowego Mario, a posiadacze Nintendo w końcu dostąpili zaszczytu zapoznania się w NieR-em: Automatą. Steam Next Fest jest z jednej strony taki sam jak co roku, a z drugiej zupełnie inny, jak to bywa z festiwalami. Takie doroczne wydarzenia pozwalają obserwować, jak z roku na rok zmienia się rynek gier, jakie są trendy, na co czekamy w nadchodzącym okresie.

Steam Next Fest przede wszystkim wypełniają gry niezależne, co zapewnia festiwalowi pełen przekrój gatunków. Przejrzałam karty wszystkich produkcji, których wersje demo twórcy postanowili udostępnić w ramach festiwalu, poszukując perełek. Znalazło się ich całkiem sporo, i to nie tylko wśród tych, w które użytkownicy grają najczęściej. Postarałam się z wykroczyć też poza zakładki „popularne” i „aktywni gracze” i wyciągnąć z tego mojego wieczoru w odmętach Steama coś wartościowego – możliwie zróżnicowany i kompleksowy przekrój tego, co festiwal oferuje. Chciałabym z dumą powiedzieć „zapoznałam się ze wszystkim na Steam Next Feście, żebyście Wy nie musieli”, ale tak się zwyczajnie nie da, bo ilu graczy, tyle gustów. Szczerze wierzę za to, że udało mi się złożyć ciekawą, różnorodną listę nadchodzących gier, których dema warto sprawdzić przez weekend. Leniwym to powinno wystarczyć, a bardziej zaangażowanych zachęcić do odkrywania kolejnych fajnych pozycji na własną rękę.

Steam Next Fest trwa do godziny 19:00 10 października; wersje demo festiwalowych gier w większości nie będą dostępne po jego zakończeniu.

Dredge

fot. Dredge, Team17 - Gry ze Steam Next Fest, które warto sprawdzić - dokument - 2022-10-07
fot. Dredge, Team17
  1. Producent: Black Salt Games
  2. Gatunek: przygodówka
  3. Planowana data wydania: 2023

Dredge oprócz niezwykle estetycznego, prostego wyglądu ma do zaoferowania przede wszystkim unikalne podejście do formatu skupionego na eksploracji. Była już cała masa gier, w których biegało się po dużym uniwersum, powstawały nawet produkcje osadzone pod wodą, ale takich, w których pływamy łodzią i tak eksplorujemy wielki świat, znalazłoby się stosunkowo niewiele. Pływanie łodzią czy statkiem najczęściej zostaje zaimplementowane jako jedna z wielu mechanik, które odblokowujemy wraz z postępem rozgrywki, a nie główna oś gry – w przypadku Dredge jest inaczej.

Możemy się tu spodziewać szerokich możliwości rozwoju tego nietypowego środka transportu. Świat wypełniony jest znajdźkami, które możemy odkryć bądź złowić podczas naszej tułaczki, a samo łowienie gra tu główne skrzypce, bo towarzyszyć nam będzie przez całą grę. Dredge skoncentrowane jest na eksploracji, przygodzie i warstwie narracyjnej, którą urozmaicają liczne misje poboczne. To jedna z tych gier, w które da się grać względnie spokojnie, bez szybkiej akcji, a z pełnym skupieniem na otoczeniu. Mimo że premiery możemy spodziewać się dopiero w przyszłym roku, przez cały weekend mamy szansę skorzystać z dostępnego dema.

  1. Więcej o grze Dredge

Aleksandra Wolna

Aleksandra Wolna

Oprócz pisania zajmuje się marketingiem gier niezależnych i specjalizuje w mediach społecznościowych. Jako koreanistka z wykształcenia skupia się na literaturze i stale się dokształca. Dla GOL-a pisze od marca 2022, zwykle po nocach, zajmując się publicystyką zarówno o grach, jak i filmach. Gra od małego; najczęściej wybiera JRPG-i czy gry niezależne, choć ma też ogromną słabość do platformówek 3D. Najlepiej odnajduje się w słowie pisanym, więc połączenie tworzenia tekstów z pasją do gier uważa za naturalną kolej rzeczy. Prywatnie kolekcjonuje Tamagotchi i zajmuje się swoją niewielką, kocią rodziną. Ulubionymi grami, zdjęciami kotów i innymi różnościami chętnie dzieli się na Instagramie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy sprawdzasz wersje demonstracyjne gier na Steamie?

Tak, pomagają mi w dokonaniu wyboru o zakupie gry.
77,3%
Nie, wersje demo to przeżytek.
22,7%
Zobacz inne ankiety
Undecember

Undecember

Against the Storm

Against the Storm

Manor Lords

Manor Lords

Forever Skies

Forever Skies

Aka

Aka

Dredge

Dredge

10 indyków, które sprzedały się lepiej niż wysokobudżetowe hity
10 indyków, które sprzedały się lepiej niż wysokobudżetowe hity

Nie zawsze to, co sprzedaje się najlepiej jest grą AAA. Zestawienie indyków, które osiągnęły ogromny sukces pokazuje, jak ważny jest pomysł i odrobina szczęścia, które przekładają się na wybuch popularności w Internecie.

Cena niezależności, czyli drogie gry indie
Cena niezależności, czyli drogie gry indie

Popularne "indyki" wydają się tańsze w porównaniu z tytułami z segmentu AAA, ale jeśli zestawimy długość zabawy z pieniędzmi, jakie trzeba za nie zapłacić, sytuacja nie wygląda już tak korzystnie. Jaka jest cena niezależności gier indie?