filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 22 września 2022, 11:22

autor: Jan Tracz

RoboCop. Satyry, które nie miały litości dla świata

Dzięki tej liście będziecie mogli śmiać się i płakać z samych siebie: prezentujemy najmocniejsze satyry w historii kina.

RoboCop

Robocop, reż. Paul Verhoeven, 1987 - Najwredniejsze satyry, które nie miały litości dla świata - dokument - 2022-09-22
Robocop, reż. Paul Verhoeven, 1987
  1. Rok produkcji: 1987
  2. Reżyser: Paul Verhoeven
  3. Gdzie obejrzeć: Canal+Online, iTunes, TV

Nie jest przypadkiem, że na tej liście mamy do czynienia już z drugim dziełem w reżyserii Paula Verhoevena, kinowego magika, którego niemal każdy film można nazwać społecznym komentarzem na dany (zazwyczaj ważny) temat. Tak samo było z klasycznym RoboCopem, który pod przykrywą stylowego science-fiction klarownie komentował amerykańską sytuację społeczno-polityczno-finansową. Na pierwszy rzut oka wszystko jest proste: policjant zostaje zastrzelony w czasie akcji, a później staje się tytułowym RoboCopem; jednak w tym samym czasie reżyser zastanawia się, czy protagonista jest jeszcze człowiekiem, czy już wyłącznie maszyną.

Zostało jeszcze 42% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej