futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 16 września 2022, 15:19

autor: Miriam Moszczyńska

Najpoważniejsze sprawy, ujawnione przez WikiLeaks. Co to jest WikiLeaks i jak naprawdę działa?

Legalnie, czy nie, do sieci trafia niezliczona ilość poufnych dokumentów. Miliony z nich ujrzały światło dzienne dzięki WikiLeaks. Stronie, której działanie jest, lekko mówiąc, nie na rękę wielu krajom, w tym USA.

Najpoważniejsze sprawy, ujawnione przez WikiLeaks

Wśród 10 milionów dokumentów pojawiło się wiele ciekawych informacji i tajemnic, jednak nie wszystkie były na tyle poważne, aby wstrząsnąć opinią publiczną. Poniżej przedstawię trzy publikacje, które wzbudziły moim zdaniem największe emocje oraz kontrowersje. Opisy dokumentów będą raczej w skondensowanej formie, a linki do ich pełnych wersji znajdziecie w treści.

Przed zagłębieniem się w to, co rządy (choć mowa będzie tu głównie o USA) chciały ukryć przed obywatelami, warto zaznaczyć, że będą tu wspomniane m.in. śmierć niewinnych osób czy tortury. Zatem jeśli nie czujecie się na siłach, aby czytać o takich przypadkach, zainteresuje Was pewnie jedynie ostatni z przykładów.

„Zabawa” amerykańskich pilotów

Piątego kwietnia 2010 roku na WikiLeaks pojawił się artykuł zatytułowany „Collateral Murder”. Zawiera on dwa materiały wideo z 2007 roku. Zostało na nich uchwycone morderstwo cywilów w Iraku, dokładnie mówiąc w Nowy Bagdad (jednym z dziewięciu powiatów w Bagdadzie). Co więcej wśród Irakijczyków znajdowało się również dwóch dziennikarzy Reutera.

Od czasu ataku agencja Reuters bezskutecznie próbuje uzyskać to nagranie na podstawie ustawy o wolności informacji. Na nagraniu, nakręconym z perspektywy helikoptera Apache, wyraźnie widać, niesprowokowane morderstwo rannego pracownika agencji Reutera i jego ratowników. Dwoje małych dzieci uczestniczących w akcji ratunkowej również zostało poważnie rannych - czytamy w artykule.

Jeśli zastanawiacie się czy wyciągnięto konsekwencje wobec pilota Apache’a, to muszę Was rozczarować. Jedynymi osobami, które zostały ukarane są Assange i Chelsea Manning, amerykańska żołnierka, która udostępniła wideo (oraz 250 tysięcy innych dokumentów) WikiLeaks.

Z kolei mężczyźni, których usłyszeć możemy w materiale - Ethan McCord i Josh Stieber - wystosowali list z przeprosinami do rodzin tych osób, które zostały zamordowane podczas strzelanin w Bagdadzie w 2007 roku.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Miriam Moszczyńska