Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 września 2022, 11:30

9. Śródziemie: Cień wojny. Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni

„Jedna, by wszystkimi rządzić. Jedna, by wszystkie odnaleźć. Jedna, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać”. Innymi słowy – wybieramy najlepszą grę osadzoną w uniwersum Władcy Pierścieni.

9. Śródziemie: Cień wojny

  1. Gatunek: gra akcji TPP
  2. Rok wydania: 2017
  3. Platformy: PC, PS4, XOne
  4. Producent: Monolith Productions

Z jednej strony nie dziwię się, że Śródziemie: Cień wojny znalazło się tak nisko w redakcyjnym rankingu – gra znudziła mnie bowiem po zaledwie kilku godzinach „zabawy”, choć pierwowzór ukończyłem z wypiekami na twarzy. Z drugiej – jest to jednak pewne zaskoczenie. Produkcja ta nie zebrała bowiem jakichś strasznie niskich ocen. Owszem, okazała się dłuższa i bardziej wtórna od oryginału, a wylewające się z niej mikrotransakcje również nie pomogły jej w odniesieniu sukcesu. Niemniej „na papierze” mogła się jawić jako sequel idealny. Co więc poszło nie tak?

Tak jarałem się przed premierą Cienia wojny. Szkoda, że po – już nie. Źródło grafiki: Steam / Middle-earth: Shadow of War. - Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni - wybór redakcji - dokument - 2022-09-18
Tak jarałem się przed premierą Cienia wojny. Szkoda, że po – już nie. Źródło grafiki: Steam / Middle-earth: Shadow of War.

Tym, co mnie szczególnie odrzuciło od Cienia wojny, była rozwlekła do granic możliwości fabuła, która w dodatku maksymalnie rozmijała się z „lore’em” Władcy Pierścieni – jakby jedna opowieść znajdowała się na zwrotniku Raka, a druga na zwrotniku Koziorożca. Nie wspominając o „prawdziwym” zakończeniu, które zablokowano ścianą grindu i/lub mikropłatności. Gdyby nie to, być może moja przygoda z ową produkcją okazałaby się dłuższa – system nemezis wciąż sprawiał w końcu sporo frajdy, a możliwość latania na draku była niczego sobie. Jeszcze bardziej krytyczną opinię od mojej ma Ania Garas.

Zostało jeszcze 45% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grałeś w gry oparte o uniwersum Władcy Pierścieni?

Tak, bywały całkiem udane.
45,5%
Zdarzało się ale nie zachwycały.
28,6%
Nie interesują mnie gry osadzone w Śródziemiu.
18%
Nie, mają kiepską opinię, staram się je omijać.
7,9%
Zobacz inne ankiety
Śródziemie: Cień Mordoru

Śródziemie: Cień Mordoru

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

Władca Pierścieni: Powrót Króla

Władca Pierścieni: Powrót Króla

The Lord of the Rings Online

The Lord of the Rings Online

15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać
15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać

John Lennon przygotowywał się do roli Golluma, Galadriela miała uwieść Froda, który wcześniej był Bilbem, a Sauron to gatunek pająka. Brzmi dziwnie? I powinno, bo przygotowaliśmy dla Was ciekawostki, o których mogliście nie mieć pojęcia.

W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie
W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie

Przez cały rok zbieraliśmy dane dotyczące growych wyborów członków naszej redakcji i w końcu przyszedł czas na podzielenie się wynikami, wnioskami oraz ciekawostkami z nimi związanymi. Oto, w co grał GOL przez ostatnie 12 miesięcy!

Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie
Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie

Na licencji Władcy Pierścieni powstało wiele gier, a na popularności serialu Amazonu mogą wyrosnąć kolejne. Tylko jeden tytuł jest jednak w stanie rządzić nimi wszystkimi, mimo że ma już na karku 15 lat.