Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 września 2022, 11:30

1. Śródziemie: Cień Mordoru. Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni

„Jedna, by wszystkimi rządzić. Jedna, by wszystkie odnaleźć. Jedna, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać”. Innymi słowy – wybieramy najlepszą grę osadzoną w uniwersum Władcy Pierścieni.

1. Śródziemie: Cień Mordoru

  1. Gatunek: gra akcji TPP
  2. Rok wydania: 2014
  3. Platformy: PC, PS3, PS4, X360, XOne
  4. Producent: Monolith Productions

I wreszcie jest – ta jedna gra osadzona w uniwersum Władcy Pierścieni, która jest w stanie rządzić pozostałymi. Ku memu lekkiemu zdziwieniu wybór redakcji padł na Śródziemie: Cień Mordoru. Prywatnie umieściłem ten tytuł trzy lokaty niżej, ale doskonale rozumiem, co kierowało pozostałymi głosującymi. Studio Monolith Productions niezwykle udanie połączyło bowiem elementy skradankowe – nieco zapożyczając je z serii Assassin’s Creed – sieczenie wrogów w stylu najlepszych slasherów, a także znakomity system nemezis, który sprawiał, że doświadczenie każdego gracza było trochę inne.

Obey your master! Źródło grafiki: Steam / Middle-earth: Shadow of Mordor. - Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni - wybór redakcji - dokument - 2022-09-18
Obey your master! Źródło grafiki: Steam / Middle-earth: Shadow of Mordor.

Jak wspomniałem przy okazji Cienia wojny, „jedynkę” przeszedłem z wypiekami na twarzy. Fabuła, choć w mojej ocenie dość przeciętna i raczej pretekstowa, tutaj nie przeszkadzała mi w dobrej zabawie, nierzadko przeciągającej się i trwającej znacznie dłużej niż godzinka czy dwie, które sobie zaplanowałem. Zasługę – czy raczej winę – związaną z takim stanem rzeczy widzę w tak zwanej „pętli rozgrywki”, którą niejako napędzał wspomniany system nemezis. O tym ostatnim więcej opowie Wam Ania Garas, uważająca Cień Mordoru za diametralnie lepszą grę niż jego sequel.

Nie trzeba kurczowo trzymać się lore’u, żeby zrobić dobrą grę osadzoną w Śródziemiu. Cień Mordoru przyciągnął mnie głównie tym, że zdecydował się opowiedzieć historię o znacznie mniejszej skali niż wyczyny Gandalfa i przyjaciół, dorzucając do tego dość dużo smaczków, by udowodnić, iż twórcy generalnie znają dzieła Tolkiena, ale zarazem są w stanie dodać równie wiele od siebie, pokazując, iż mają własne pomysły. (Przyczepiony do nas „duchowy elf”, który jest jeszcze bardziej krwiożerczy niż nasz, i tak już krwiożerczy, strażnik? Doskonale). No i gameplay, bo nie ukrywajmy, że ta gra głównie gameplayem stoi, a konkretnie systemem nemezis, dzięki któremu orkowie naprawdę potrafią wjechać człowiekowi na ambicję, związku z czym utłuczenie ich staje się sprawą absolutnie fundamentalną. Narracja emergentna w najlepszej postaci.

Anna „Kalevatar” Garas

Fakt, że Śródziemie: Cień Mordoru zwyciężyło w naszym zestawieniu, wcale nie oznacza, iż produkcja ta podobała się wszystkim bez wyjątku. Chociażby Mikołaj „mikos” Łaszkiewicz uważa ją za dość przeciętną.

W redakcyjnym zestawieniu najlepszych gier z uniwersum Władcy Pierścieni nisko umieściłem Śródziemie: Cień Mordoru. Dlaczego? Bo uważam, że na tle takich produkcji jak Powrót króla, Bitwa o Śródziemie czy nawet Wojna na Północy pozycja ta wypadła dość blado w kontekście oddania klimatu Śródziemia. Kojarzyła mi się bardziej ze skradankowymi elementami Assassin’s Creed albo nawet Dishonored. Takie przedstawienie świata Tolkiena zwyczajnie mi nie pasowało. Choć sama gra była niezła, to w ogóle nie zapadła mi z tego powodu w pamięć. Dużo ciekawsze wydały mi się już przygody (co prawda zmyślone) we wspomnianej Wojnie na Północy. A teraz wybaczcie, ale wracam bronić Ereboru przed mumakilami w Bitwie o Śródziemie 2.

Mikołaj „mikos” Łaszkiewicz

ŚRÓDZIEMIE: CIEŃ MORDORU – JAK ZMIENIĆ SZEROKOŚĆ POLA WIDZENIA

Śródziemie: Cień Mordoru dobrze sprawuje się na współczesnych pecetach. Jedynym prawdziwym problemem gry jest małe FOV (Field of View, czyli szerokość pola widzenia), przez co całość robi dość klaustrofobiczne wrażenie. Na szczęście jest mod, który pozwala to zmienić. Analogiczny projekt opracowano także do drugiej części cyklu.

  1. FOV Fix do Middle-earth: Shadow of Mordor

Adrian Werner

  1. Więcej o grze Śródziemie: Cień Mordoru

OD AUTORA

Mój prywatny typ już znacie – jest nim Bitwa o Śródziemie II. Wykorzystam więc tę ramkę, by wyrazić własną boleść, iż powstaje tak mało gier osadzonych w uniwersum Władcy Pierścieni. Jeszcze mniej jest tych naprawdę dobrych i nie sądzę, by mające się ukazać w 2023 roku LotR: Gollum i LotR: Return to Moria to zmieniły (obym się mylił). Mam cichą nadzieję, że popularność serialu Pierścienie Władzy skłoni jakiegoś dewelopera do porwania się z motyką na Śródziemie. Bo tak, zdaję sobie sprawę, iż stworzenie dobrej gry osadzonej w uniwersum Tolkiena to nie jest kaszka z mleczkiem. Przykłady wielu produkcji omówionych w tym artykule udowadniają jednak, że warto próbować.

Na sam koniec dwa słowa do kolegów i koleżanek z redakcji, którzy wzięli udział w głosowaniu, a także podzielili się swoimi opiniami na temat wskazanych gier. Wielkie dzięki! Szczególne podziękowania składam Adrianowi Wernerowi, który w dodatku wzbogacił tekst informacjami o modach do Bitwy o Śródziemie I i II, Cienia Mordoru, Cienia wojny, Powrotu króla oraz Wojny na Północy.

Hubert "hexx0" Śledziewski

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grałeś w gry oparte o uniwersum Władcy Pierścieni?

Tak, bywały całkiem udane.
45,5%
Zdarzało się ale nie zachwycały.
28,6%
Nie interesują mnie gry osadzone w Śródziemiu.
18%
Nie, mają kiepską opinię, staram się je omijać.
7,9%
Zobacz inne ankiety
Śródziemie: Cień Mordoru

Śródziemie: Cień Mordoru

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie II

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

LEGO The Lord of the Rings: Władca Pierścieni

Władca Pierścieni: Powrót Króla

Władca Pierścieni: Powrót Króla

The Lord of the Rings Online

The Lord of the Rings Online

15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać
15 faktów o Władcy Pierścieni, których mogliście nie znać

John Lennon przygotowywał się do roli Golluma, Galadriela miała uwieść Froda, który wcześniej był Bilbem, a Sauron to gatunek pająka. Brzmi dziwnie? I powinno, bo przygotowaliśmy dla Was ciekawostki, o których mogliście nie mieć pojęcia.

W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie
W co grała redakcja GRYOnline.pl w 2021 roku? Nasze podsumowanie

Przez cały rok zbieraliśmy dane dotyczące growych wyborów członków naszej redakcji i w końcu przyszedł czas na podzielenie się wynikami, wnioskami oraz ciekawostkami z nimi związanymi. Oto, w co grał GOL przez ostatnie 12 miesięcy!

Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie
Najlepsza gra o Władcy Pierścieni wyszła 15 lat temu. Wspominamy Bitwę o Śródziemie

Na licencji Władcy Pierścieni powstało wiele gier, a na popularności serialu Amazonu mogą wyrosnąć kolejne. Tylko jeden tytuł jest jednak w stanie rządzić nimi wszystkimi, mimo że ma już na karku 15 lat.