Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 16 września 2022, 16:15

Charlie i fabryka czekolady – Willy Wonka to psychopatyczny morderca. Najdziwniejsze teorie spiskowe związane z filmami

Filmy i seriale zwykle są dość oczywiste i zrozumiałe w swoim przekazie. Niektórzy jednak doszukują się w nich czegoś bardziej niezwykłego i celowo ukrytego! Stąd biorą się najdziwniejsze teorie spiskowe o znanych dziełach kina i telewizji.

Charlie i fabryka czekolady – Willy Wonka to psychopatyczny morderca

Willy Wonka i Fabryka Czekolady, reż. Mel Stuart, Paramount Pictures 1971 - Najdziwniejsze teorie spiskowe związane z filmami i serialami - dokument - 2022-09-16
Willy Wonka i Fabryka Czekolady, reż. Mel Stuart, Paramount Pictures 1971
  1. Film/serial: Charlie i fabryka czekolady / Willy Wonka i fabryka czekolady (Charlie and the Chocolate Factory, Willy Wonka & the Chocolate Factory)
  2. Reżyser: Tim Burton / Mel Stuart
  3. Rok premiery: 2005 / 1971
  4. Gdzie obejrzeć: iTunes (obie wersje), Chili (obie wersje), Rakuten, Netflix, player, HBO Max

Okazuje się, że dużo nie trzeba, by z powieści i filmów dla dzieci zrobić krwawy horror, choć w tym przypadku materiał źródłowy wyjątkowo się do tego nadawał. Wycieczka grupy dzieci i ich opiekunów do fabryki czekolady okazała się niezbyt udana dla części uczestników. Ich podłe cechy charakteru doprowadziły do różnych pechowych przygód – od wpadnięcia do zsypu ze śmieciami, przez zmniejszenie, zostanie wciągniętym przez rurę do produkcji cukierków, aż do zamienienia się w borówkę. Wprawdzie żaden z tych przypadków formalnie nie skończył się zgonem. Zupełnie inny finał mają fanowskie przeróbki ekranizacji z 1971 roku z Gene’em Wilderem.

Wielu fanów jest generalnie przekonanych o morderczych zapędach Willy’ego Wonki – właściciela fabryki. Miał on z pełną premedytacją przygotować perfidne pułapki na dzieciaki, dobrze uprzednio dobierając ich osobowości do konkretnej sytuacji. Podkreślają jego bezduszność, wskazując na zupełną obojętność na tragiczny los gości, piosenki gotowe na każdą okoliczność oraz fakt istnienia środka transportu z coraz mniejszą liczbą miejsc.

Również pomocnicy, czyli Umpa-Lumpasi, wydają się z góry wiedzieć, że ich zadaniem jest raczej sprzątanie po każdej „ofierze”, a nie próby ratunku. Niektórzy idą nawet o krok dalej i porównują kreatywność Wonki do wizjonerstwa bohatera z Piły, a osobowości dzieci do charakterów ofiar ze standardowego slashera.

Dariusz "DM" Matusiak

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej