Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 29 sierpnia 2022, 14:30

Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora?

Procesor potocznie nazywa się sercem lub mózgiem komputera. Mocne układy przydają się graczom, ale mogą służyć także zupełnie innym celom. Zobaczcie, gdzie najbardziej widać znaczenie dużej mocy obliczeniowej.

Z roku na rok procesory stają się coraz szybsze i to w tempie, którego nie możemy przewidzieć. To co jeszcze niedawno było standardem, dziś staje się absolutnym minimum. Taki stan rzeczy dobrze odzwierciedlają np. rosnące wymagania systemowe w grach wideo. Obecnie normą jest umieszczanie w zalecanych wymaganiach sprzętowych procesorów z 6 czy nawet 8 rdzeniami, a dosłownie parę lat temu 4 rdzenie uważano za rozsądny wybór. Duża w tym zasługa wyścigu zbrojeń pomiędzy producentami. No właśnie, ale kto poza graczami doceni to, że w procesorach jest więcej wysoko taktowanych rdzeni, a współczynnik IPC rośnie o kilkanaście procent, co generację? Zobaczcie sami.

Multitasking przede wszystkim

Pracując na komputerze zazwyczaj korzystacie pewnie więcej niż z jednej aplikacji naraz. To jest właśnie szeroko pojęta wielozadaniowość, czyli wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Może zdarzyć się, że pracując nad jakimś projektem potrzebujecie otworzyć kilka okien „zasobożernej” aplikacji jednocześnie, by np. mieć podgląd na różne warianty jakiegoś schematu. Do tego pewnie dochodzi też otwarta przeglądarka internetowa, może jakiś komunikator pokroju Slacka czy Discorda, a często także konferencja wideo na Zoomie lub Teamsie. Nagle może okazać się, że po prostu brakuje Wam mocy obliczeniowej, by wszystkie te aplikacje mogły działać jednocześnie z pełną prędkością.

Szczególnie w laptopach zdarza się zauważyć, że sprzętowi brakuje mocy nawet przy pozornie niewymagających aplikacjach, otwartych jednocześnie w zbyt dużej liczbie. Warto o tym pamiętać, kupując sprzęt mobilny.

Wielozadaniowości wymaga się zarówno od człowieka, jak i jego sprzętu. Źródło: Unsplash - Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora? - dokument - 2022-08-29
Wielozadaniowości wymaga się zarówno od człowieka, jak i jego sprzętu. Źródło: Unsplash

W tym przypadku duże znaczenie będzie miała liczba fizycznych rdzeni, które posiada Wasz procesor. Podobnie jak w przypadku gier, do pracy z wieloma programami naraz warto wyposażyć się w CPU z dużą ilością rdzeni. Większości z Was wystarczą zapewne jednostki 6 lub 8 rdzeniowe jednostki przeznaczone dla graczy, ale jeśli w grę wchodzi naprawdę duże obciążenie CPU, wtedy warto rozważyć rozwiązania dla profesjonalistów. Procesory AMD Threadripper wyposażone są w 12, 16 i więcej rdzeni – wszystko po to by zapewnić optymalną wydajność podczas pracy w programach graficznych i tych służących do obróbki wideo.

Dla większości użytkowników procesor pokroju AMD Ryzen 5 5600 będzie w zupełności wystarczający. Źródło: AMD. - Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora? - dokument - 2022-08-29
Dla większości użytkowników procesor pokroju AMD Ryzen 5 5600 będzie w zupełności wystarczający. Źródło: AMD.

Pamiętajcie jednak, że zazwyczaj osiągi „profesjonalnych” układów w produktywności nie przekładają się na gry, więc porównywanie ich z „cywilnymi” CPU w tym aspekcie nie ma większego sensu.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

Pisanie ma we krwi, zawsze lubił dłuższe formy wypowiedzi. Swoimi przemyśleniami na temat gier dzielił się na różnych grupach tematycznych i zarywał noce dyskutując z kuzynem o nowościach w każdej kolejnej FIF-ie. Z wykształcenia prawnik, ale miłość do sprzętu komputerowego i gier zaciągnęła go do GOL-a, gdzie pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce. Obecnie redaguje i nadzoruje działanie newsroomu technologicznego. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową FIF-ę i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

Po co nam w telefonie mocny procesor?
Po co nam w telefonie mocny procesor?

W ostatnich latach tańsze smartfony robią prawdziwą furorę. Oferują coraz więcej funkcji w przystępnej cenie. Dlaczego więc spora część z nas wybiera flagowce? Zobaczcie pięć powodów, dla których nadal lubimy drogie i wydajne telefony.

AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku
AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku

Wybór odpowiedniego procesora nie jest łatwy. Choć najważniejszych producentów jest dwóch - AMD i Intel, liczba modeli i wariantów może stanowić problem. Doradzamy, ile rdzeni potrzeba i na co zwrócić uwagę przy zakupie CPU.