futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 5 sierpnia 2022, 14:40

Dom przyszłości w teraźniejszości. Siri i Alexa... w polskim mieszkaniu

Amazon Alexa oraz Siri od Apple potrafią znacznie ułatwić codzienne zwyczaje domowe. Ale źadne z nich nie rozumie polskiego języka, czy warto więc ich używać? W czym smart głośniki HomePod i Echo mogą pomóc w zwykłym polskim domu?

Dom przyszłości w teraźniejszości

Na koniec pozostało jeszcze wspomnieć o obsłudze akcesoriów inteligentnego domu, bo dokładny poradnik o tym to temat na zupełnie inny, równie długi artykuł. Na szczęście nie ma tu jakichś istotnych ograniczeń regionalnych, z wyjątkiem oferty sklepów i opcji Amazon Guard dostępnej w USA. Głośnik Echo nasłuchuje wtedy dźwięków tłuczonego szkła lub alarmów przeciwpożarowych i wysyła o tym powiadomienia do nas i do wybranych firm zajmujących się smart bezpieczeństwem domu. Rozumiem, że nie ma w Polsce dodatkowo płatnej opcji, w której jest np. usługa głosowego wezwania pomocy, ale już funkcja wysłania zwykłego powiadomienia na telefon o podejrzanej aktywności w domu nie powinna być tak ograniczana.

Z wyjątkiem Guarda, funkcje smart home zależą głównie od sprzętu, w jaki się wyposażyliśmy i różnic między Echo i Homepodem. Im większy i nowszy dom, tym więcej jest możliwości zamontowania sterowanych głosem termostatów, kamer, zamków w drzwiach i bramach, żaluzji itd. Wybór Alexy otwiera dostęp do zdecydowanie większej liczby inteligentnych urządzeń w porównaniu z HomeKitem Apple, ale na szczęście jeden standard nie wyklucza drugiego. Można mieć w domu produkty oparte na ZigBee oraz na Threadzie razem i kontrolować je tylko jednym smart głośnikiem – co najwyżej pierwsza konfiguracja będzie nieco dłuższa i nie obędzie się bez ściągnięcia odpowiedniej aplikacji danego producenta.

I stała się smart światłość!

Tak naprawdę wszystko zaczyna się zwykle od pierwszej smart żarówki w mieszkaniu. To właśnie z obsługą lamp mamy do czynienia codziennie, bez względu na wielkość zajmowanej przestrzeni i rodzaj budynku. W Polsce jest to wyjątkowo istotne zwłaszcza zimą, gdy dni bywają bardzo krótkie. Możliwość dowolnej regulacji oświetlenia bez ruszania się z miejsca to wygoda, której nie da się przecenić. Koniec z kupowaniem żarówek o różnej mocy, koniec z używaniem „światła do szukania kluczy”, jak mówią Amerykanie na świecącą z pełną mocą lampę na suficie.

Wystarczy parę dni, by trudno było się odzwyczaić od możliwości wyłączania świateł na noc leżąc już w łóżku, bez konieczności wstawania, regulacji natężenia, barwy i koloru. Później idzie już z górki. Do kolejnych żarówek dochodzi sterowanie telewizorem za pomocą głosu. Da się to zrobić nawet z kilkunastoletnim modelem, o ile wyposażymy go w urządzenie Fire Stick TV lub Apple TV zależnie od posiadanego głośnika. Włączanie i wyłączanie telewizora bez ciągłego szukania pilota czy puszczanie swojego ulubionego serialu w serwisie streamingowym bez przeklikiwania się przez menu to kolejny level wygodnictwa, od którego ciężko się odzwyczaić.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło
8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło

Z niepowodzeń też można wyciągnąć wnioski i się czegoś nauczyć. Doskonale wiedzą to producenci smartfonów. Nietrafionych pomysłów na rozwój tych urządzeń nie brakowało. Poznajcie największe faile.

11 inteligentnych gadżetów, które zmienią Twój dom
11 inteligentnych gadżetów, które zmienią Twój dom

Coś dla bezpieczeństwa, dla komfortu, pupila i w ramach hobby – przedstawiamy zbiór 11 inteligentnych gadżetów, które ułatwią nam życie i całkowicie zmienią nasz dom.

Czy wszystko musi być smart? Oto najdziwniejsze akcesoria na rynku
Czy wszystko musi być smart? Oto najdziwniejsze akcesoria na rynku

Jakie są granice zdrowego rozsądku i gadżeciarstwa? Czy twórcy elektronicznych zabawek tworzą sztuczne potrzeby i na siłę wypełniają nisze rynkowe? Warto przyjrzeć się kilku bardziej zakręconym urządzeniom, które pozwolą odpowiedzieć na te pytania.