Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 3 sierpnia 2022, 14:45

Samsung Galaxy Z Fold 3. Najlepsze składane telefony

Coraz więcej producentów decyduje się na opracowanie modelu składanego smartfona. Nie bez powodu. Urządzenia te zdobywają na świecie coraz większą popularność. Które składaki są obecnie najlepsze?

Samsung Galaxy Z Fold 3

Specyfikacja techniczna:

  1. Ekran: główny 7,6 cala o proporcjach 5:4, AMOLED, 120 Hz, 2208 x 1768 pikseli; zewnętrzny 6,2 cala, 24,5:9, AMOLED, 120 Hz, 2260 x 832 pikseli
  2. Procesor: Snapdragon 888, 2,84 GHz
  3. Pamięć RAM: 12 GB
  4. Pamięć wbudowana: 256/512 GB
  5. Aparat: z tyłu główny 12 Mpx, f/1.8; szerokokątny 12 Mpx, f/2.2; tele 12 Mpx, f/2.4. Na pokrywie 10 Mpx, f/2.2. Pod ekranem 4 Mpx, f/1.8
  6. Bateria: 4400 mAh
  7. System operacyjny: Android 11

O wpadce z pierwszą wersją Galaxy Z Fold już praktycznie nikt nie pamięta. Nie bez powodu. Kolejne edycje były już tylko lepsze. Dzięki temu składane telefony od Samsunga stały się najlepiej sprzedającymi się urządzenia tego typu na świecie. Nie są jednak dla każdego. To specyficzny sprzęt.

Produkt Koreańczyków jest zgodny z siecią najnowszej generacji 5G. Źródło: Samsung - Najlepsze składane telefony na rok 2022 - dokument - 2022-08-03
Produkt Koreańczyków jest zgodny z siecią najnowszej generacji 5G. Źródło: Samsung

Przy pierwszym kontakcie można odnieść wrażenie, że coś tu nie gra. I faktycznie, proporcje zewnętrznego wyświetlacza są nietypowe. W efekcie czego jest on bardzo wąski. Oczywiście nie dotyczy to wewnętrznego ekranu. Tutaj pojawia się jednak inna cecha, a mianowicie widoczne miejsce zgięcia. Jedni widzą je wyraźnie, a inni łatwo się do niego przyzwyczajają i w jasnych scenach jest ono dla nich praktycznie niewidoczne. Tak czy inaczej, ze zgięciem – z oczywistych powodów - niewiele da się zrobić i jest ono obecne we wszystkich modelach. Wracając do Galaxy Z Fold 3, warto podkreślić, że obie matryce mają odświeżanie 120 herców, co jest postępem w stosunku do poprzednika, który wartość tę oferował tylko przy głównym panelu.

W porównaniu do „dwójki” znacznie poprawiła się też jakość aparatów, a co za tym idzie odbiór wykonywanych zdjęć. Obecnie jest to z dużą dozą prawdopodobieństwa najlepszy „tabletotelefon”, jeśli chodzi o fotomożliwości. Nie za bardzo wytrzymuje on jednak porównanie z oczkami dostępnymi w tradycyjnych telefonach. Te radzą sobie zauważalnie lepiej w nocnych sceneriach.

Szybkość działania jest absolutnie topowa. Decyduje o tym m.in. procesor Snapdragon 888 współpracujący z aż 12 GB pamięci. Wydajne podzespoły i duży (po rozłożeniu), jasny ekran to coś, co mocno drenuje baterię. Ta ma pojemność 4400 mAh i ładuje się z maksymalną mocą 25 W. Dostępna jest też bezprzewodowa możliwość uzupełniania energii. Trzeba tylko wiedzieć, że Samsung nie dodaje do zestawu ładowarki. Co, może, ale nie musi być większym problemem, niż się wydaje.

Cena

Żaden składak w rozmiarze tabletu nie jest tani. Samsung Galaxy Z Fold 3 w oficjalnym sklepie kosztuje 6499 zł. Mowa o wersji z 256 GB pamięci. W elektromarketach wycena zaczyna się od tego samego poziomu. Taniej jest dopiero na Allegro. Tam można znaleźć smartfon za mniej niż 5 tys. zł.

SAMSUNG GALAXY Z FOLD 4

Fold 3 to telefon bardzo podobny do swojego poprzednika. Przesiadanie się z Fold 2 na „trójkę” nie ma więc większego sensu. Lepiej poczekać na kolejną generację, która już za chwilę wejdzie na rynek.

Po co nam w telefonie mocny procesor?
Po co nam w telefonie mocny procesor?

W ostatnich latach tańsze smartfony robią prawdziwą furorę. Oferują coraz więcej funkcji w przystępnej cenie. Dlaczego więc spora część z nas wybiera flagowce? Zobaczcie pięć powodów, dla których nadal lubimy drogie i wydajne telefony.

Telefony, które obsłużysz jedną ręką - ranking małych smartfonów
Telefony, które obsłużysz jedną ręką - ranking małych smartfonów

„Mały telefon” nie oznacza dziś tego samego, co wczoraj – ekrany urządzeń rosną, a ramki się zmniejszają, więc rozmiar ekranu nic nam nie mówi. My wybraliśmy dla Was kilka telefonów, które da się obsłużyć jedną ręką.

Najlepsze telefony do 400 zł, jakie możesz kupić w 2022 roku
Najlepsze telefony do 400 zł, jakie możesz kupić w 2022 roku

W zeszłym roku przygotowaliśmy listę dobrych, tanich telefonów do 350 złotych. Dziś aktualizujemy ją, co w dzisiejszych realiach oznacza także zmianę budżetu na 400 złotych.