filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 11 czerwca 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Terminator 3: Bunt maszyn. Złe filmy ocalone przez świetne zakończenie

Dziś prezentujemy listę dziesięciu nieudanych filmów, których znakomicie poprowadzone zakończenia uratowały przedwczesny niesmak bardzo wielu widzów.

Terminator 3: Bunt maszyn

  1. Rok produkcji: 2003
  2. Reżyser: Jonathan Mostow
  3. Gatunek: science-fiction
  4. Gdzie obejrzeć: TV

Bądźmy szczerzy – ta trójka w tytule nie nastraja nas pozytywnie, bo filmy z takową cyfrą rzadko kiedy są dobre (tak, zamknij się autorze, nie masz racji, przecież Zemsta Sithów to dzieło ponadczasowe), a tutaj będzie tylko gorzej. Terminator 3 znacznie odbiegał od poprzednich części, a argumentów na takową tezę znajdziemy całkiem sporo, ale ja przedstawię tylko część z nich.

Mianowicie film ten był: nijaki, nudny, bez wymiaru, bez pomysłu na siebie, bez przekonującego Schwarzeneggera, bez Terminatora, który mógłby nastraszyć, i bez… scenariusza? Znaczy inaczej: scenariusz był, ale tylko w finale filmu. Pojawia się pytanie, czy w ogóle warto poczekać na wydźwięk końcowej sekwencji?

Na swój sposób… tak! Przez dwie pierwsze części scenarzyści przyzwyczaili nas do tego, jak ważną postacią w tym uniwersum jest John Connor. Jak się jednak okazuje, było to wierutne kłamstwo. W finale trzeciego Terminatora obserwujemy, jak przez półtorej godziny Connor próbuje uratować świat przed nuklearną zagładą. Dowiadujemy się jednak, że jest on wysłany tylko po to aby… przeżyć. Teoretycznie Connor nie ma żadnego wpływu na to, co się wydarzy. Wygląda więc na to, że twórcom nie tylko udało się nas przynudzić, ale i na swój sposób skonfundować.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej