filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 10 czerwca 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Amityville. Bez tych filmów nie byłoby Stranger Things

Stranger Things braci Dufferów skradło serca fanów przygodowych horrorów, obficie czerpiąc zarówno ze stylistyki lat 80., jak i bardziej współczesnych teen dram. Sukcesu netflixowego serialu nie byłoby jednak przede wszystkim bez inspiracji klasyką.

Amityville

The Amityville Horror, 1979, Stuart Rosenberg

  1. Oryginalny tytuł: The Amityville Horror
  2. Rok produkcji: 1979
  3. Reżyseria: Stuart Rosenberg
  4. Gatunek: horror
  5. Gdzie obejrzeć: iTunes Store

Sprawa Amityville wstrząsnęła Ameryką w latach 70. Jeśli wierzyć Georgowi Lutzowi i jego żonie Kathy, posiadłość po brutalnym morderstwie dokonanym przez młodego mężczyznę na członkach własnej rodziny została nawiedzona, zmuszając nowych nabywców do opuszczenia jej w zaledwie 28 dni od wprowadzenia się.

Film Stuarta Rosenberga powstał na podstawie książki Jaya Ansona Amityville Horror i zeznań świadków. W produkcji nie brakuje jumpscare’ów, ale jego największą siłą są niedopowiedzenia. Twórcy postanowili niektórych wydarzeń po prostu nie wyjaśniać. I być może dlatego horror zestarzał się tak dobrze – chwilami potrafi przerazić nawet dziś.

Do filmu nawiązuje jedna z historii przedstawionych w czwartym sezonie Stranger Things. Dufferowie nie skopiowali fabuły The Amityville Horror bezpośrednio, rozrzucili jednak na przestrzeni kilku epizodów całe mnóstwo nawiązań. Jednak jako że niemal każde z nich można uznać za spoiler, nie mogę napisać więcej – dopóki nie obejrzycie najnowszych odcinków, będziecie mi musieli uwierzyć na słowo!

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej