futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 6 czerwca 2022, 14:40

autor: Adam Bełda

Trolling jest biznesem. Czy ludźmi da się sterować, używając technologii?

Spisek możnych kontroluje wszystkich i wszystko. Czy to możliwe, żeby garstka ludzi kierowała światem? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona.

Trolling jest biznesem

Żeby kontrolować masy za pośrednictwem mediów społecznościowych nie trzeba mieć kontaktów z byłymi pracownikami wywiadu (tym też chwaliła się Cambridge Analytica) ani realizować trudnych i kosztownych pułapek wizerunkowych na znanych polityków. Czasem wystarczy odrobina dobrych (złych?) chęci i odpowiednia ilość kiepsko opłacanych, ale zajadłych pomocników.

Trolle i boty nie tylko nie wymarły wraz z forami internetowymi postawionymi dzięki phpBB by Przemo (na zawsze w naszych sercach…), ale obecnie przeżywają swój renesans. Niestety tym razem nie w służbie wątpliwej jakości rozrywki, a polityki. Opłacane osoby mające szerzyć propagandę oraz zautomatyzowane systemy zalewające serwisy społecznościowe danym punktem widzenia wydają się najlepszymi dostępnymi technologiami jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Wystarczy bowiem stosunkowo mała grupa trolli, aby uzyskać znaczące podniesienie temperatury dyskusji czy skierować uwagę społeczeństwa na dany temat. Mimo iż użytkowników opłacanych czy botów jest znacząco mniej niż zwykłych, ich aktywność znacznie bardziej podbija zasięgi pożądanych przez mocodawców tematów.

Obecnie tego rodzaju działalność wykorzystują głównie państwa niedemokratyczne, często celem destabilizacji społeczeństw zachodnich. Dowody na takie działanie dostarczają głównie Stany Zjednoczone, chociaż głupotą byłoby twierdzić, że działalność ta nie dotyczy także państw europejskich, w tym Polski.

TEST VOIGHTA-KAMPFFA

Jak odróżnić androi… ekhm… bota od zwykłego użytkownika? Cóż, stuprocentowej pewności nie będzie nigdy, ale jeśli konto zostało założone niedawno, produkuje bardzo dużo podobnych (czy nawet identycznych) do siebie postów i poza tym nie notuje większej aktywności, prawdopodobnie mamy do czynienia z wilkiem w owczej skórze. Często sztucznym wilkiem.

Oczywiście, automatyzacja może być wykorzystana nie tylko w służbie zła, więc i zadanie wykrywania botów można zlecić komputerowi, istnieje nawet do tego dedykowane oprogramowanie, jak np. Botometer.

Szczególnie ciekawa wydaje się sprawa Jeleny Chusjainowej, rosyjskiej księgowej w 2018 roku oskarżonej o udział w spisku przeciwko USA. Kobieta miała zajmować się finansową koordynacją projektu Lakhta, czyli przedsięwzięcia mającego na celu wpłynąć na wyniki wyborów w latach 2016 i 2018 poprzez szerzenie dezinformacji. W toku śledztwa ujawniono fragmenty instrukcji, jakie rosyjscy zwierzchnicy mieli przekazywać trollom.

Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Czy cyberpunk jest możliwy? Kopiowanie umysłu to trudna sprawa
Czy cyberpunk jest możliwy? Kopiowanie umysłu to trudna sprawa

Johnny Silverhand zapisany na „pendrivie” stał się główną osią fabuły polskiego erpega Cyberpunk 2077. Czy jednak przenoszenie świadomości do chipa kiedyś będzie w ogóle możliwe?

Rezygnujesz z Facebooka? Może nie musisz
Rezygnujesz z Facebooka? Może nie musisz

Nie lubisz social mediów albo spędzasz z nimi zbyt dużo czasu? Zanim usuniesz konto na Facebooku, spróbuj zastosować się do tych rad.

Czy możemy zostać superbohaterami? Nauka odpowiada
Czy możemy zostać superbohaterami? Nauka odpowiada

Filmy, seriale i komiksy o superbohaterach pozwalają nam uciec w świat fantazji o mocach, niekończącej się walce. To głównie rozrywka, ale czasem zastanawiamy się. A co, jeśli takie rzeczy byłyby możliwe? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna.